Strategickou komunikaci Česka povede plukovník Foltýn. Bude mít tým na Úřadě vlády

Česko bude mít nově vládního koordinátora strategické komunikace. Na zřízení postu se shodli předsedové koaličních stran. Na pozici chtějí politici dosadit Otakara Foltýna, který nyní zastupuje šéfa prezidentské vojenské kanceláře. Webu iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdila mluvčí vlády Lucie Ješátková. Na starost by měl Foltýn mít kromě komunikace státu také obranu před dezinformacemi a cizím vlivem.

Praha (Aktualizováno: 18:55 21. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Foltýn

Otakar Foltýn v minulosti působil u armádních speciálních sil a také krátce jako náčelník Vojenské policie | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas

„Byl jsem osloven, zda souhlasím s nominací, a předpokládám že budu funkci vykonávat od 1. června,“ napsal Otakar Foltýn Českému rozhlasu. Jeho jmenování by vláda měla finálně potvrdit příští týden.

Foltýn v minulosti působil v armádních speciálních silách. Následně byl krátce náčelníkem vojenské policie a poslední rok je zástupcem náčelníka prezidentské vojenské kanceláře. Právě odtud by měl být na půl roku „zapůjčen“ na Úřad vlády.

PRŮZKUM: Vláda podle většiny Čechů nedostatečně bojuje s dezinformacemi a konspiračními teoriemi

Číst článek

„Pan Otakar Foltýn bude na Úřadu vlády působit jako vládní koordinátor pro strategickou komunikaci, pro tuto funkci bude odvelen na šest měsíců od 30. 5. 2024. O možných změnách ve struktuře a fungování Úřadu vlády budeme případně včas informovat,“ potvrdila následně také mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Podle zdrojů serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu se předsedové a předsedkyně koaličních stran minulý týden shodli ještě na další změně.

Z dosavadního oddělení strategické komunikace na Úřadu vlády se stane větší odbor, kde bude pracovat kolem deseti lidí. Ti budou s Foltýnem nastavovat komunikaci státu a mimo jiné také řešit problém dezinformací.

„Mým cílem je hlavně komunikace témat v kontextu zhoršené bezpečnostní situace. Primárním cílem není boj proti dezinformacím, ale vlastní silná komunikace základních témat. Strategická komunikace je nadstranická, nesmí se jednat o PR ani podporu konkrétních politických subjektů,“ doplnil Foltýn.

Pokusy už byly

Jaký přístup zvolit, pokud jde o dezinformace a jejich potírání, řeší vláda Petra Fialy (ODS) dlouhodobě. Za nečinnost ji dokonce před časem kritizoval prezident Petr Pavel.

„Já bych řekl, že možná nedělá ani to minimum, protože boj s dezinformacemi je teď na bodě mrazu,“ řekl Pavel v lednovém rozhovoru pro Radiožurnál.

V minulosti tuto oblast dostal na starost vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma. Ten pracoval na přípravě akčního plánu pro boj s dezinformacemi, který ale vláda nikdy neschválila. Klímovu pozici navíc na jaře 2023 zrušila.

Nevznikl zatím ani zákon, který měl mimo jiné stanovit podmínky, za kterých může stát vypínat takzvané dezinformační webové stránky. Tématu jsme se podrobně věnovali zde.

Kateřina Gruntová, Jan Cibulka, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme