OVĚŘOVNA: Poslanec Růžička sdílel článek o nedostatcích F-35. Ten se ale nezakládal na pravdě

Jako jeden z důvodů, proč nekupovat nákladné stroje F-35, sdílel poslanec a místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) článek českého Security Magazínu. Ten informoval o údajném incidentu v Pobaltí, kdy měla americká stíhačka v konfrontaci s ruským systémem elektronického boje naprosto selhat. Článek se ale ukázal jako nepravdivý, což nakonec uznal i samotný server. Růžička se přesto za šíření nepravdivé informace neomluvil.

Ověřovna! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II

Stíhací letoun páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Na každou zbraň existuje dříve či později protizbraň. F35A ani technologie ‚5 generece‘ není spása pro naši armádu. Možná pouze politické zadání pro generály Čepelku s Míkou. Opravdu účelně přemýšlejme, kam investujeme dalších více než 150 miliard,“ napsal na začátku týdne na twitterovém účtu místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO).

Ke statusu připojil článek ze Security Magazínu, který informoval o údajném incidentu mezi ruským stíhacím letounem SU-35 a strojem F-35 italského letectva, ke kterému mělo dojít loni v květnu.

Podle časopisu měly opakovaně italskému pilotovi v důsledku užití ruského systému elektronického boje vypínat detekční a varovné systémy. Znepokojený italský pilot se pak měl podle článku novinářům svěřit, že nečekal, že by se tak moderní stroj nechal zmást.

Jak se ale ukázalo, jak autor Security Magazínu, tak i poslanec naskočili na nepravdivou informaci. Celý text magazínu, včetně vyjádření pilota, byl totiž prakticky překladem článku z bulharského vojenského webu. Od něj tento text přebíraly i další webové stránky s nejasnou vlastnickou a autorskou strukturou, které v sekci „o nás“ často upozorňují, že publikují soukromé názory autorů, za které daný web nenese zodpovědnost.

„Jedná se tedy s největší pravděpodobností o mylnou/zavádějící informaci,“ doplnil server Security Magazín v následném vyjádření přímo ve sdíleném článku, čímž uznal své pochybení.

Vyjádření Security Magazínu, k jeho článku | Zdroj: Printscreen Security Magazín

Italové tam nebyli

A o nepravdivou informaci skutečně jde. Italské letectvo totiž součástí mise NATO v Pobaltí během května 2022, kdy k incidentu mělo podle časopisu dojít, vůbec nebylo.

OVĚŘOVNA: V Karlových Varech se americká základna nechystá. Šířené fotografie jsou ze cvičení

Číst článek

Za článkem stojí přímo vlastník bulharského vojenského časopisu Bojko Nikolov. Ten sice píše o incidentu z roku 2022, jeho jediným uvedeným zdrojem je ale článek z roku 2021 ze stránky, která je registrovaná v Arizoně ve Spojených státech, není ale možné dohledat, kdo přesně za ní stojí a kdo jsou její autoři.

Ani tento web ale nepopisuje incident tak, jak o něm píše Nikolov, potažmo Security Magazín. K setkání italské F-35 a ruského Su-30SM mělo podle webu dojít v květnu 2021, kdy italští piloti působili v Estonsku společně se Španěly a Turky.

Na druhou stranu, žádná z webových stránek, která tehdy o údajném incidentu informovala, jej nepopisovala jako konfrontaci, kdy by ruský pilot používal proti stroji F-35 systémy elektronického boje. Stejně tak nezmiňovaly ani vyděšeného italského pilota, který by se o incidentu svěřoval.

Reakce armády

Podle vedení vzdušných sil české armády se takový pilot ani nikdy svěřovat nemohl. Jak přiblížil na twitteru armády velitel českých letců Petr Čepelka, lety se stíhačkou F-35 jsou v režimu tajné a žádný z pilotů NATO by to neporušil a nemluvil o nich veřejně.

Čepelka ale reagoval i na další části sdíleného článku. „Ujišťuji vás, že žádný profesionální pilot NATO neztuhne strachem a není plný obav při plnění úkolu. Shodou okolností jsem zrovna na setkání velitelů vzdušných sil NATO, můj italský kolega mi řekl, že žádný takový incident se nikdy nestal. A také naprosto vylučuje, že by kdokoli z jeho pilotů zveřejnil jakékoli utajované informace,“ vyjádřil se Čepelka k Růžičkovu statusu.

Růžička trvá na tom, že cílem článku bylo poukázat, že žádná zbraň není samospasitelná. To ale armáda podle Čepelky ani netvrdí. „Jak jistě víte, žádná zbraň není spása,“ dodal generál.

Růžička už pak reagoval pouze videem, které se ale paradoxně váže ke dva roky staré zmiňované události. Sám se za šíření nepravdivé informace neomluvil a chybu nepřiznal.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme