V polských ozbrojených silách se opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie, jejíž jezdci mají na zádech atrapy křídel. Tito husaři budou mít křídla skutečná.
„Výrobce Lockheed neplní dodávky objednaných F-35 pro americkou armádu už druhým rokem. Ta letadla nepotřebujeme, nesoutěžila se…," řekl Babiš deníku Právo.
Skupina D organizuje sbírku s cílem vybrat 100 milionů korun na 10 000 dronů s kamerou pro ukrajinskou armádu. Situace na bojišti se mění a drony hrají prim, uvedl pro Radiožurnál analytik Foltýn.
Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc. Debata před posledním, lednovým, hlasováním o nedůvěře trvala víc než 25 hodin.
„Mnoho různých lidí a organizací se snažilo tento prázdný prostor vyplnit. Poslední viditelné pokusy byly teď na úrovni podnikatelů, kteří přišli s vizí pro průmysl," myslí si Petr Pavel.
Na ploše mohou návštěvníci vidět desítky letadel i další techniku, na přehlídku ale lákají především dynamické ukázky, které se odehrávají ve vzduchu i na zemi.
Česká armáda chystá nákup amerických stíhaček F-35. „Uveřejněná cena, schválená Kongresem, je 5,62 miliard amerických dolarů,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál generál Jaroslav Míka.
Ministerstvo obrany dokončuje vyjednávání o jedné z největších investic v historii české armády – nákupu amerických stíhaček F-35. Opozice si stěžuje, že nemá dost informací.
Za 112 miliard korun může Česko pořídit 24 nadzvukových letounů F-35 včetně munice, simulátoru pro výcvik a dalších služeb, popsal Radiožurnálu generál Jaroslav Míka.
Podle zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Míky je součástí ceny 24 letounů, příslušenství a služby jako zaškolení pilotů, desetiletý servis či podpora při modernizace letiště.
Podle článku měla americkému stroji při setkání s ruskou stíhačkou SU-30SM selhat technika kvůli ruské technologii elektronického boje. K ničemu takovému ale ve skutečnosti nedošlo.
„Cílem jednání bylo získat od Spojených států podrobnější informace zejména v oblasti modelu financování projektu tak, aby bral v úvahu rozpočtové možnosti Česka,“ uvedlo ministerstvo obrany.
29 senátorů zaslalo prezidentu Bidenovi dopis, ve kterém vyjadřují znepokojení nad postojem Turecka k přihlášce. Ankara podle nich porušila memorandum o dalším postupu Švédska a Finska.
V Evropě je zejména od začátku války na Ukrajině po stíhačkách opravdu velká poptávka. Do roku 2030 jich má v Evropě být 550 ve více než deseti zemích.
Kdo zaplatí účty, proč Rusové používají papírové mapy a jaké jsou české šance v Marshallově plánu pro Ukrajinu, popsal náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný pro iROZHLAS.cz.
„F-35 je jediný letoun 5. generace na trhu. Vláda tak vede jednání s USA o nejlepším letounu, který by Česká republika mohla získat,“ říká Jaroslav Tomaňa, nový velitel elitní bojové základny.
Odpůrci nákupu stíhaček v srpnu nashromáždili dostatek podpisů, aby vyvolali referendum. Vláda ale jejich snahu odmítla. O přezbrojení letectva už Švýcaři jednou hlasovali v roce 2020.
Podle Josefa Středuly jsou odbory připraveny na protestní akce, pokud vláda nevyřeší otázku růstu platů. Kritizoval také vládu za nákup stíhaček F-35. Vláda by podle něj měla více řešit otázku cen.
Ministerstvo obrany chce pořídit 24 letadel. Aktuálně má armáda 14 stíhacích strojů gripen. Oslovení experti se shodují, že letouny F-35 Lightning jsou technologicky vyspělejší než gripeny.
Nové nadzvukové stíhačky, nová bojová vozidla pěchoty. Armáda modernizuje. Proč už nechce létat gripeny? A co dalšího by mělo ministerstvo obrany nakoupit?