OVĚŘOVNA: Pro Čechy pouze drahé léky z Ukrajiny, lže článek. Vláda nic takového nepožadovala

V sídle Evropské unie v Bruselu měl podle lživého článku z loňského jara vzniknout plán na miliardové investice do ukrajinského farmaceutického průmyslu místo do toho evropského. S tímto plánem mělo údajně přijít Česko, které chce dovážet drahé léky z Ukrajiny, místo aby je samo vyrábělo. Nic takového ale v Bruselu nezaznělo, jak zjistil server iROZHLAS.cz v rámci seriálu Ověřovna.

Ověřovna Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Podle odborníků působí na Ukrajině velké množství farmaceutických firem, které vyrábí takzvaná generika, tedy kopie léků, kterým už vypršely patenty a jsou tak levné na výrobu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Článek, který koloval, byl plný polopravd, lží a překroucených dat z uplynulých let. Ty se zaměřují hlavně na farmaceutický průmysl a domnělou snahu české vlády a TOP 09 investovat miliardy na Ukrajině místo v Evropě.

3:32

OVĚŘOVNA: EU nám nezakázala výrobu penicilinu, jak tvrdí zavádějící e-mail. Česko o ni totiž nepožádalo

Číst článek

„Účastnili se zasedání Eurokratů v Bruselu, a na něm ve vší vážnosti požadovali, aby Brusel investoval miliardy EUR do ukrajinského farmaceutického průmyslu, aby se z Ukrajiny mohly do ČR a všech zemí EU brzy dovážet ukrajinské léky,“ tvrdil článek.

Neupřesňoval ale, o jaké „zasedání Eurokratů“ se mělo jednat, pouze to, že se konalo nedávno před zveřejněním článku, který vyšel začátkem dubna loňského roku. Podle textu měl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček z ODS požadovat, aby se do ukrajinského farmaprůmyslu investovaly miliardy místo toho, aby se investovaly „u nás“.

Nic takového ale nikdy nepadlo. Na dotaz serveru iROZHLAS.cz, jestli opravdu náměstek Dvořáček něco takového požadoval, odpověděl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Řežábek: „Ne.“

Vláda má také podle autora článku aktivně bránit výstavbě továren na léky v Česku. To se ale neděje. „Česká léková legislativa investicím v této oblasti nijak nebrání,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Řežábek. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyjednává o výstavbě linky na balení penicilinu přímo v České republice, o které informoval loni na jaře.

Ukrajinské léky

Autor ve článku pravděpodobně mluví o společném jednání podvýboru Evropského parlamentu pro veřejné zdraví společně s výborem pro veřejné zdraví ukrajinského parlamentu, které se konalo 20. března 2024.

Výrobce léků Teva dostal v Evropské unii pokutu 462,6 milionu eur, uměle prodlužovala patentovou ochranu

Číst článek

Na něm se opravdu sešli zástupci Evropského parlamentu společně s Ukrajinci a projednávali možnou spolupráci. Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček z ODS později oznámil, že část léků by skutečně mohla v budoucnu vyrábět také Ukrajina.

Důvodem není „šílený plán“ na zničení evropského lékového průmyslu, jak popisuje článek, ale pouze snaha snížit závislost Unie na lécích z Číny, které kvůli výpadkům v dodavatelském řetězci v posledních měsících často chyběly nejen v českých lékárnách.

Podle odborníků působí na Ukrajině velké množství farmaceutických firem, které vyrábí takzvaná generika, tedy kopie léků, kterým už vypršely patenty a jsou tak velmi levné na výrobu. A protože se Ukrajina nyní uchází o členství v Evropské unii, otevřela se cesta pro snazší dovoz právě těchto léků do Unie.

Dodávky antibiotik převáží potřeby Čechů, tvrdí ministerstvo. Místy mohou chybět dětské sirupy

Číst článek

To ale nebude hned kvůli přísným normám, které musí všichni výrobci na evropském trhu splňovat. Evropský Úřad pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) proto nyní s Ukrajinou teprve jedná a připravuje možný plán do budoucna, jak doplňovat léky, které v Evropě chybí.

Článek také upozorňuje na to, že v posledních letech stoupl dovoz léků do Česka, a tvrdí, že vláda nevyužila své předsednictví v Radě EU k jednání o zřizování továren na výrobu léků v tuzemsku. „Fiala lobboval za Rakušanův import uprchlíků a za válčení na Ukrajině,“ píše autor dezinformačního článku.

České předsednictví srovnává s tím portugalským, které se zaměřovalo hlavně na jednání o lékové samostatnosti. Zapomíná ale při tom zmínit důležité souvislosti, a to dobu, kdy obě předsednictví probíhala. Portugalci určovali unijní politiku v první polovině roku 2021, kdy se Evropa potýkala s koronavirovou krizí, a tedy je logické, že se tehdy jednalo právě o výrobě léčiv.

Češi se evropského kormidla ujali ve druhé polovině 2022, kdy už probíhala válka na Ukrajině.

Matylda Hofschnaidrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme