Na pražské Hlavní nádraží se vrací památník Rozloučení. Připomíná příběh Wintonových dětí
Sklář Jan Huňát z Nového Boru vyrobil už druhý památník Rozloučení na připomínku rodičů Wintonových dětí. Nahradil ten původní, který někdo na hlavním nádraží v Praze před časem poničil.
Dílo připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí. Sklář ho musel vyrobit znovu, protože to původní poničili loni v červnu vandalové. Novou skleněnou desku s otisky rukou rodičů a jejich dětí nainstaloval na nádraží v sobotu. Je připomínkou událostí, kdy v roce 1939 z Prahy odcestovalo vlakem na 669 převážně židovských dětí do Británie. Rodiny dětí většinou za války zahynuly.
Pražští policisté odložili případ poničeného Wintonova památníku. Škoda přesáhla 180 tisíc
Číst článek
Památník rozloučení vypadá jako dveře osobního vagónu III. třídy, kterým byly děti přepraveny. Zobrazuje ruce dětí a rodičů, což je poslední vzpomínka, kterou mnohé zachráněné děti na své rodiče mají.
Původní památník byl na Hlavním nádraží slavnostně umístěn 27. května 2017. Odhalila ho Milena Grenfell-Bainesová, která je jednou ze zachráněných dětí. Odlitky byly vytvořeny podle rukou přeživších Grenfell-Bainsové a Zuzany Marešové a pravnoučat jedné z nich.
Do povědomí širší veřejnosti se Winton dostal až díky setkání se svými zachráněnými „dětmi,“ které zorganizovala britská rozhlasová a televizní stanice BBC v roce 1988. Zemřel v červenci 2015 ve 106 letech.
Na Hlavním nádraží má také na prvním nástupišti pomník, který ho zobrazuje se dvěma malými dětmi a kufrem.