Napadení Fialova účtu na X: policie případ šetří jako neoprávněný přístup k počítačovému systému
Pachateli, který napadl účet premiéra Petra Fialy z ODS na sociální síti X, hrozí v případě prokázání viny až tříleté vězení. Policie v případu zahájila úkony trestního řízení, a to pro podezření z trestného činu „neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací“. Informovala o tom mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.
Fialův oficiální účet na sociální síti X napadli hackeři v úterý, zveřejnili na něm podvržené příspěvky. Falešný příspěvek se objevil také na účtu koaličního uskupení Spolu, které tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
Zmíněné texty informovaly třeba o útoku ruské armády na české vojáky nebo o odvetách za americká cla. Podle premiéra přišel útok ze zahraničí.
Účty měly dvoufázové ověření a další pokročilá zabezpečení. Policie již dříve oznámila, že kriminalisté prošetří mimo jiné to, jak útočník překonal zabezpečení účtu.
Spisovně bez zjevných chyb
V jednom z příspěvků vydaných v úterý před 6.00 po napadení účtu premiéra se psalo o útoku ruských sil „na české jednotky poblíž kaliningradské hranice“.
V dalších dvou příspěvcích se psalo česky a anglicky o přípravě sankcí v reakci na americká cla. Několik desítek minut po vydání tyto příspěvky i informace napadení vojáků zmizely.
Příspěvky byly napsány spisovně bez zjevných chyb. Oproti ostatním příspěvkům na účtu premiéra ale netradičně všechny obsahovaly video s živým vysíláním. V každém z těchto údajných vysílání však byl jen statický obrázek bez zvukového doprovodu.
Napadení účtu kteréhokoliv čelního představitele státu je podle Vítězslava Pelce z bezpečnostní firmy Eset vážným bezpečnostním incidentem, který může mít nejen reputační dopady, ale i geopolitické důsledky.
OVĚŘOVNA: Fiala zařídí 2,5 milionu Sudeťáků, kteří vyhrají volby, tvrdí mail. ‚Politické sci-fi,‘ říká expert
Číst článek
„Napadení účtu politika není jen technická chyba – je to strategická příležitost pro útočníky. Proto by měly být účty politiků a jejich týmů spravovány stejně přísně jako kritická státní infrastruktura. Obsah nebo chování a vystupování politiků na sociálních sítích nám nepřísluší hodnotit,“ řekl v úterý Pelc.
K útokům podle něj nejčastěji dochází kvůli slabému nebo opakovaně použitému heslu, absenci dvoufaktorového ověření, phishingu, přístupu přes kompromitovaný mobil či počítač nebo sdílení přístupu v týmu bez dostatečného zabezpečení.
V roce 2023 se terčem hackerů staly například stránky Úřadu vlády ČR a dalších státních institucí. Loni zase hackeři napadli například weby ministerstva práce a sociálních věcí.