O svých hrdinských činech sir Nicholas Winton nemluvil, i jeho rodina se o nich dozvěděla až v 80. letech. Jeho syn ho popsal jako skromného muže, který měl i ve vysokém věku neobyčejně bystrou mysl.
Pražští policisté pátrají po mladém muži, který podle nich koncem července ve společnosti svých přátel poškodil sochu Nicholase Wintona na prvním nástupišti hlavního nádraží.
Jeden ze dvou posledních žijících československých veteránů RAF měl 2. května sté narozeniny. Na oslavu na kbelském letišti dorazila jeho rodina i britský velvyslanec.
Film Jeden život přibližuje nezlomné úsilí sira Nicolase Wintona, jeho vůli zachránit co nejvíc dětí před koncentračními tábory, ale také trápení nad osudem posledního vlaku.
Anthony Hopkins si v novém filmu zahrál sira Nicholase Wintona, který v roce 1939 zorganizoval transporty z okupovaného Československa do Anglie. Zachránil tím 669 převážně židovských dětí.
V Praze se totiž na začátku října natáčel film One Life irské režisérky Aisling Walshové o siru Nicholasi Wintonovi. Filmaři využívali pro natáčení právě první nástupiště a historickou budovu nádraží.
O hrdinském skutku svého otce Nicholase Wintona se dozvěděl během jednoho televizního programu, kdy se moderátorka obrátila na publikum a řekla, ať si stoupnou ti, které zachránil Nicholas Winton.
„V této době, v tuto chvíli, v těchto okamžicích opět umírají děti. Znovu čelíme válečnému konfliktu. Znovu je plno dětí a jejich rodin, které potřebují záchranu,“ sdělil premiér Fiala.
„Nejsem žádný hrdina,“ tvrdíval Nicholas Winton. „Na rozdíl od opravdových hrdinů mi nikdy žádné nebezpečí nehrozilo. Udělal jsem jen to, co bylo zapotřebí.“
Okolí nenápadné vesnice Chelmno nacisté od 8. prosince 1941 proměnili ve vyhlazovací tábor. Přijížděly sem nejen transporty Židů z Polska a protektorátu Čechy a Morava, ale také Romů a Sinthů.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vůbec poprvé od konce války uctil památku československých parašutistů. Podle české konzulky Kristiny Larischové je nacismus stále v povědomí veřejnosti.
Je to asi jeden z nejslavnějších příběhů začátku druhé světové války. Nicholas Winton - tehdy zaměstnanec banky – chtěl původně odjet na dovolenou do Švýcarska.
Do bojových operací se zapojil až začátkem roku 1945, později pak na spitfirech létal třeba také v Africe. Po pár letech ale důstojnickou uniformu svlékl a rozhodl se žít v Anglii obyčejný život.
Pražští policisté museli odložit případ poničeného Wintonova památníku rozloučení. Pachatele se jim totiž nepodařilo vypátrat. Škoda přesáhla 180 tisíc korun.
Památník rodičů takzvaných Wintonových dětí v Praze na Hlavním nádraží někdo poničil, nechaly ho vyrobit děti, které Nicholas Winton zachránil před nacistickými koncentračními tábory.
Přiznejme, že se Mayová čestně a upřímně, i když tvrdohlavě, snažila o cosi dnes ve Velké Británii zjevně nemožného, neboť jí nakonec dohnala k rezignaci právě ona snaha o kompromis.
49:55
Praha/Londýn||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Asafovi bylo jedenáct let, jeho bratr Ruben byl starší. Oba před 80 lety nasedli do záchranného vlaku s židovskými dětmi, který mířil z Československa do Anglie. Odjet museli, aby si zachránili život.
V pražské Štěpánské ulici má nově svou pamětní desku Doreen Warrinerová. Za druhé světové války spolupracovala s Nicholasem Wintonem a zachránila přes deset tisíc lidí.
Městečko Llanwrtyd Wells, které se hlásí k tomu, že je nejmenším městem v Británii, se na tři roky stalo náhradním domovem pro děti, které uprchly často bez rodičů z okupovaného Československa.
Přesně před 80 lety dorazil do Harwiche první transport s židovskými dětmi, které se jejich rodiče z řady zemí Evropy rozhodli ukrýt před nacisty. Celkem do Británie odjelo na deset tisíc dětí.
Na začátku byla jediná fotografie bez popisku. Na konci je pak dokument, který odhalil první transporty ohrožených židovských dětí. Při misi Barbican se učil i sám sir Nicholas Winton.
Mise Barbican. Tak se nazývá letecká operace mezi Prahou a Londýnem, při které bylo těsně před druhou světovou válkou zachráněno zhruba sto židovských dětí. Dokument o misi odvysílá Česká televize.