Policie při razii v Pardubicích zadržela i zaměstnance resortu obrany. Měli ovlivňovat armádní zakázky
Vojenská policie prověřuje hospodaření agentury ministerstva obrany, která spravuje armádní objekty. Při úterní razii na Pardubicku vojenští policisté zadrželi i několik zaměstnanců ministerstva obrany. Informaci Radiožurnálu a iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí vojenské policie Barbora Bitalová. Vyšetřovatelé zatčené podezírají, že zvýhodňovali některé stavební firmy při zakázkách pro armádu a brali za to úplatky.
„Ano, můžeme potvrdit, že byla pověřeným orgánem vojenské policie, na základě předběžného souhlasu dozorového státního zástupce Okresního státního zastupitelství Pardubice, zahájena realizace zajišťovacích úkonů trestního řízení,“ řekla.
V Pardubicích zasahovali vojenští i protimafiánští policisté. Detektivové obvinili bývalého primátora
Číst článek
Zadrženy podle ní byly „osoby, zaměstnanci Agentury hospodaření s nemovitým majetkem a civilní osoby podnikající v oblasti stavebnictví, které jsou podezřelé z páchání zločinů a přečinů zejména hospodářského charakteru, v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, podplácením, přijímáním úplatku či neplněním povinností při správě cizího majetku, s nímž je příslušné hospodařit ministerstvu obrany. Společně se zadržením podezřelých osob, na základě písemného příkazu soudce, probíhají domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků ve čtyřech krajích ČR,“ dodala.
Kolik podnikatelů a lidí z Agentury hospodaření s nemovitým majetkem zadržela vojenská policie, ale nechtěla její mluvčí Barbora Bitalová sdělit „Vzhledem k současnému stadiu trestního řízení nebude VP poskytovat žádné další informace.“
Zeď mlčení
V případu ovlivňování armádních zakázek na Pardubicku nebylo konkrétní ani Okresní státní zastupitelství v Pardubicích. Jeho mluvčí Aleš Veselý emailem na dotaz, kolik lidí v této části případu bylo obviněno nebo kdo případ dozoruje, reportérům odpověděl: „V této trestní věci Okresní státní zastupitelství v Pardubicích zatím informace poskytovat nebude, neboť jejich poskytnutí by mohlo ohrozit objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení“
Přitom ve vedlejší větvi případu, u kterého zasahovala Národní centrála organizovaného zločinu, pardubická státní zástupkyně Adéla Rosůlek počty obviněných v tiskové zprávě uvedla.
Radiožurnál se obrátil také na Oddělení územní správy nemovitého majetku Pardubice. Jeho vedoucí Slavomil Mareš ale vzkázal, že nebude poskytovat žádné informace, a odkázal na tiskový odbor ministerstva obrany. I ministerstvo obrany ale odmítlo zásah vojenské policie ve své organizaci komentovat.
Ve druhé větvi případu zadržela policie, konkrétně Národní centrála proti organizovanému zločinu, 19 lidí. Tři z nich skončili ve vazbě. Mezi nimi je bývalý primátor Pardubic Martin Charvát, jeho bývalá náměstkyně Helena Dvořáčková a také předseda krajské hospodářské komory Jozef Koprivňanský.