V Pardubicích zasahovali vojenští i protimafiánští policisté. Detektivové obvinili bývalého primátora

Na několika místech v Česku zasahovali vojenští policisté, serveru iROZHLAS.cz to v úterý ráno potvrdila jejich mluvčí Barbora Bitalová. Ministerstvo obrany odpoledne uvedlo, že probíhají domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor i pozemků ve čtyřech krajích. Souběžně v Pardubicích zasahovala kvůli korupci protimafiánská centrála, její detektivové zapečetili třeba kancelář primátora.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 17:03 21. 11. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie (ilustrační foto)

Vojenská policie (ilustrační foto) | Zdroj: Vojenská policie

Vojenští policisté a policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali na několika místech v zemi, hlavní těžiště práce v terénu se odehrálo v Pardubicích.

Aleš Veselý z Okresního státního zastupitelství v Pardubicích uvedl, že tamní státní zastupitelství dozoruje obě vyšetřování. „Jedná se o dvě různá trestní řízení,“ vysvětlil Veselý.

Zásah vojenské policie odpoledne upřesnilo ministerstvo obrany. Mělo podle něj dojít k zadržení zaměstnanců příspěvkové organizace ministerstva a také civilních osob, podnikajících v oblasti stavebnictví.

„Tyto osoby jsou podezřelé ze páchání zločinů a přečinů zejména hospodářského charakteru, v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, podplácením, přijímáním úplatku či neplněním povinností při správě cizího majetku, s nímž je příslušné hospodařit ministerstvo obrany,“ uvedl tiskový odbor.

Kromě Pardubic vojenští policisté prováděli domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor i pozemků i v dalších krajích.

Zásah na magistrátu

Souběžně v Pardubicích, ale i na dalších místech Česka v úterý zasahovali detektivové z NCOZ. „Náš útvar (NCOZ) provádí souběžnou realizaci úkonů trestního řízení s vojenskou policií,“ potvrdil ráno mluvčí protimafiánského útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle informací Radiožurnálu se razie NCOZ týká 19 osob. Podezírá je z trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, dále ze neužití pravomoci úřední osoby, podplacení nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Podle informací Radiožurnálu obvinili policisté Martina Charváta (ANO), který byl pardubickým primátorem v letech 2014 - 2022. Nyní je členem městské rady a zastupitelstva Pardubic.

Podle zpravodajky ČTK detektivové ráno zapečetili kanceláře pardubického primátora a dvou náměstků a dveře hlídali policisté v civilu. Zaměstnanci a politici se zatím přesunuli do místnosti rady. Další skupina policistů zasahovala v další budově magistrátu za Východočeským divadlem, kde sídlí odbor majetku a investic.

Detektivové zasahovali v IKEM. Do pražské nemocnice si přišli pro důkazy

Číst článek

Současný pardubický primátor Jan Nadrchal (ANO) je s náměstkem Jakubem Rychteckým (Žijeme Pardubice/SOCDEM) na služební cestě v zahraničí.

Podle pardubického opozičního zastupitele ze Zelených Roberta Hrdiny se policie zajímá o výběrové řízení na stavbu parkovacího domu za 336 milionů korun. „Soutěž vyhrála stavební firma Porr, z představenstva Rozvojového fondu Pardubic ale byly tlaky, aby vítěz byl ze soutěže vyloučený, protože údajně nemá zajištěné financování. A aby byla zakázka svěřená druhému v pořadí, firmě Chládek & Tintěra,“ řekl Radiožurnálu Hrdina.

Ovlivňování soutěže?

Stejnou zakázku jako důvod policejního zásahu zmiňuje i Česká televize. Zastupitel Hrdina podotkl, že tato soutěž na stavbu parkovacího domu se řešila už před prázdninami. „Nakonec ale zakázka zůstala vítězné firmě a v říjnu se parkovací dům začal stavět. Nicméně podezření na ovlivňování soutěže zůstalo,“ doplnil Hrdina.

Podle České televize (ČT) se vyšetřovatelé vedle Charváta zajímají o Helenu Dvořáčkovou (SPD), která byla v minulosti primátorovou náměstkyní za ANO, lidi z Rozvojového fondu Pardubice a o současné vedení Pardubic. Server iROZHLAS.cz se pokoušel Dvořáčkovou kontaktovat, nezvedala ale telefon.

Vedle prohlídky radnice se policisté podle ČT soustředili na kanceláře stavební firmy Porr v Hradci Králové a Praze. Mají podezření, že se konkrétní lidé z pardubické radnice spolu s některými podnikateli a firmami podíleli jako organizovaná skupina na organizování a manipulování veřejných zakázek.

„Můžeme potvrdit, že na našich pobočkách v Praze a Hradci Králové provádí šetření příslušníci NCOZ a že společnost PORR a.s. v této souvislosti poskytuje veškerou potřebnou součinnost. V současné době nemáme k celé záležitosti jakékoliv podrobnější informace,“ napsala Českému rozhlasu mluvčí firmy Jana Mašínová.

„Trestná činnost při zadávání veřejných zakázek statutárním městem Pardubice je páchána dlouhodobě a systematicky s vysokou mírou konspirace a sofistikovanosti,“ citovala z policejního dokumentu ČT. Ze zakázek, které byly podle kriminalistů zmanipulované, ČT zmínila zakázky na stavbu parkovacího domu nebo opravu fotbalového stadionu.

Pardubické zastupitelstvo má 39 členů. Koalici tvoří hnutí ANO, které vyhrálo loňské komunální volby, spolu s Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice, má 20 hlasů.

Kateřina Gruntová, mch, art, vtk, KUB Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme