Parkanová na internetu zveřejnila výslechy v kauze letadel CASA
Na internetu jsou k dispozici výslechy svědků i obviněných v kauze CASA. Na svých stránkách je zveřejnila jedna z obviněných - bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ta je v souvislosti s nákupem letadel CASA obviněná ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
Parkanová má ke spisu jako obviněná přístup. Zveřejňování jeho částí není podle advokáta Jaroslava Ortmana přímo zakázané, nesmí ale ohrozit další vyšetřování:
„Svým způsobem vyšetřování ohrožuje, protože další osoby ještě nevypovídaly. Přečtou si, co o nich říkala jiná osoba.“
Parkanová zveřejnila výslechy, které prováděl policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Policie se jejich zveřejněním nezabývá. „Tuto činnost vnímáme jako způsob vedení obhajoby,“ řekl mluvčí úřadu Jaroslav Ibehej.
Samotná bývalá ministryně nechce vyšetřování blíže komentovat. Ke způsobu obhajoby se odmítá vyjádřit i vrchní státní zastupitelství, které na případ dohlíží. Kromě Parkanové stíhá policie i jejího tehdejšího náměstka Jiřího Staňka.
Expremiér Petr Nečas, který byl v době rozhodnutí o letadlech ministrem práce a sociálních věcí, při výslechu například uvedl, že cena letadel byla obtížně odhadnutelná.
Mezi zveřejněnými dokumenty je i výslech bývalého náčelníka generálního štábu a nynějšího ministra obrany Vlastimila Picka, který na většinu otázek vyšetřovatelů odpovídá, že si na události doprovázející rozhodnutí o nákupu letounů nevzpomíná.
Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř letadel za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159. Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.