‚Kdo je tady doma?‘ Tušl s Čermákem podněcovali nenávist k uprchlíkům, teď podávají ústavní stížnost

Tomáš Čermák a Patrik Tušl podali ústavní stížnost v kauze nenávistných výroků o Ukrajincích. Za živé vysílání na sociálních sítích, které sklouzlo k hanobení a podněcování nenávisti k uprchlíkům z Ukrajiny, dostal Čermák podmínku a Tušl desetiměsíční trest vězení. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi potvrdila, že se stížnost týká obou odsouzených.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s Patrikem Tušlem

Soud s Patrikem Tušlem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Oba muži figurují i v dalších kauzách. Tušl je ve výkonu trestu, má pravomocně potvrzený patnáctiměsíční souhrnný trest, nepravomocně prodloužený na 19 měsíců. Čermák si má odpykat 5,5 roku ve vězení, trestu se ale vyhýbá. Policie po něm pátrá, a to i pomocí mezinárodního zatykače.

Antisystémové hnutí letos zastínilo tradiční xenofobní populisty, píše vnitro ve zprávě o extremismu

Číst článek

Nově podaná ústavní stížnost se týká jen kauzy nenávistných výroků, kterou se zabýval Okresní soud v Kladně. Oba muži totiž loni v srpnu živě vysílali z Netovic na Kladensku.

Vulgární nadávky

Tvrdili, že Ukrajinci se v Česku roztahují, že mají výhody a že by Češi měli udělat protiakci a ukázat, „kdo je tady doma“. Ve vysílání zazněly i vulgární výrazy na adresu Ukrajinců nebo věta „to je okupace, neboť ta jejich vlajka, barevnej hajzlpapír, je všude“.

Kladenský soud uložil Tušlovi desetiměsíční trest, Čermákovi šestiměsíční vězení. Krajský soud v Praze v případě Čermáka trest zmírnil na deset měsíců s podmínečným odkladem na dva roky. Oba muži podali dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), argumentovali například právem na svobodu projevu.

NS dovolání odmítl. Zdůraznil, že svoboda projevu není absolutní a že některé zásahy proti šiřitelům nenávisti jsou v demokratické společnosti nezbytné. Odsouzení Tušla s Čermákem není podle NS perzekucí kvůli názoru, ale důsledkem toho, že jejich výroky popíraly základní hodnoty demokratické společnosti a zasahovaly do práv jiných lidí.

Další trestné činy

„Obvinění zcela otevřeně svým projevem cílili na to, aby ve sledujících vzbudili (či posílili) negativní emocionální vztah k příslušníkům ukrajinské národnosti,“ stojí v rozhodnutí NS.

Tušl se obrátil na Nejvyšší soud. Napadl verdikt za vydírání ženy a vyhrožování strážníkům

Číst článek

Tušl se podle jiného pravomocného rozsudku dopustil také vydírání ženy, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožování strážníkovi, jenž po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru.

Nepravomocně byl spolu s Čermákem odsouzen ještě za nebezpečné pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Čermák má jít do vězení za podporu a propagaci terorismu. V době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí vůči politikům kvůli novele pandemického zákona. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil „musíme těm dobytkům zatnout tipec“ a „vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme