Pediatrů v Česku ubývá. Za pár let možná dětští lékaři vymizí úplně
Průměrný věk českého pediatra přesáhl 56 let. Tři procenta českých pediatrů jsou mladší 40 let. Vyplývá to z posledních dat zdravotnických statistiků. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde o demografickou katastrofu a hrozí, že za několik let nebude mít děti kdo léčit.
Pediatrů přibývá málo, především těch mladých, potvrzuje člen výboru České pediatrické společnosti Jan Janda z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Důvodů je podle něj několik.
„Studium dětského lékařství a pozdější pediatrická praxe je poměrně náročná. Pediatrie na celém světě nepatří mezi obory, které jsou dobře placeny,“ vysvětluje Janda.
Pediatrů v Česku ubývá. O problému mluvil člen výboru České pediatrické společnosti Jan Janda z Pediatrické kliniky FN v Motole
Přibližně od roku 2003 se navíc obor dětský lékař rozdělil na dvě skupiny. Část lékařů může po studiu pracovat v nemocnicích nebo jako ambulantní specialisté, druhá část se může stát pouze praktickými pediatry. V nemocnicích však pracovat nemohou.
„Část lékařů skládá atestaci z praktického dětského lékařství. Tito lidé sice mohou pracovat jako lékaři v praktické pediatrii, ale nemohou s tímto vzděláním pracovat ani na jednoduchém dětském lůžkovém oddělení. Nikde na světě to není a naši zahraniční kolegové nad tím kroutí hlavou,“ upozorňuje Janda a dodává:
„Zájem o studium postgraduální pediatrie by nebyl tak špatná, ale ředitelé nemají peníze, aby na dobře funkční dětské oddělení mohli přijmout ty zájemce.“