Pěstouni by mohli dostávat více peněz, stát chce snížit počty dětí v ústavech

Méně dětí v ústavech a více u pěstounů by měla přinést novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou dnes projednají poslanci. Návrh profesionalizuje pěstounskou péči a zvyšuje odměny pro pěstouny i příspěvky na děti v náhradních rodinách. Na ty by měli mít za určitých podmínek nárok i prarodiče, kteří se o děti starají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský domov v Kladně

Dětský domov v Kladně | Foto: Jana Káninská

„Pokud dnes máme například přes 2000 dětí do tří let v kojeneckých ústavech, tak jsme v tomto ohledu ojedinělí v civilizovaných zemích. Je potřeba udělat takové kroky, aby děti především mohly žít v přirozeném rodinném prostředí,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) smysl novely.

Opozici se posílení pěstounství na úkor ústavů nelíbí. Obává se, že děti budou pěstounské rodiny často střídat a systém ztratí smysl. Kritizuje i podle ní nedostatečnou přípravu nových pěstounů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny v pravidlech pěstounské péče popisuje redaktorka Věra Masopustová

Pokud by změna prošla, dostali by pěstouni více peněz. Například ten, kdo se bude starat o tři zdravé děti, by mohl získat každý měsíc 20 tisíc korun. Další peníze pak do rodiny přijdou za jednotlivými dětmi.

Podle pěstounky a místopředsedkyně Asociace náhradních rodin České republiky Jany Lexové se však pěstounství pro peníze dělat nedá: „Každý žadatel je pečlivě prověřován, ať už psychotesty nebo návštěvou v rodině, a motivace, které ho k pěstounství vedou, většinou vždycky vyplynou na povrch.“

„Pokud je tam i troška nějaké finanční motivace v tom, že je potřeba mít práci, kterou odvádím pro stát, nějakým způsobem zaplacenu, tak je to v pořádku. Ale na prvním místě by měla být touha pomoci dítěti,“ míní Lexová.

V Česku je nyní asi 8500 pěstounských rodin, v budoucnu by jich však mohlo být mnohem více. Zájem o pěstounství totiž podle nedávného průzkumu výrazně roste.

„Zvýšený zájem jsme zaznamenali nejenom my, ale zaznamenaly ho i kraje, které jsou hlavními partnery pro pěstouny. A některé kraje už říkají, že budou mít skoro více zájemců, než potřebují,“ říká ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí ministerstva práce a sociálních věcí Miloslav Macela.

„Už se nastavují kritéria, aby systém byl skutečně otevřen pro ty, kdo mají o tuto problematiku vážný zájem a kdo se chtějí náhradními rodiči skutečně stát,“ vysvětluje Macela.

Slovensko nemá kojenecké ústavy už 15 let. O děti pečují 'profesionální rodiče'

Číst článek

Změna financování péče o ohrožené děti by neměla nijak postihnout Klokánky, které se budou o děti starat i nadále. Poslanci upravili návrh novely zákona o sociálně právní ochraně dětí tak, že zařízení nebudou mít kvůli změnám ve financování této péče problémy s přežitím.

„Myslím, že na přechodnou dobu jsou Klokánky docela vhodné řešení. My máme průměrnou dobu pobytu půl roku, ale 39 procent dětí, loni jich tolik bylo, odchází do jednoho měsíce. Pokud jde o finance, tak to se podařilo pozměňovacími návrhy vyřešit,“ říká šéfka Klokánků Marie Vodičková.

Poslanci dnes k novele zákona o sociálněprávní ochraně dětí načtou pozměňovací návrhy, definitivně o ní budou hlasovat příští týden. Pokud sněmovnou projde, čeká ji cesta do Senátu.

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme