Pietní akt v Ležákách připomíná 70 let od vyhlazení obce nacisty
Přesně před sedmdesáti lety se naplnil osud obce Ležáky, kterou nacisté srovnali se zemí. Odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha tehdy až na dvě malé děti nikdo nepřežil. Obyvatele nacisté popravili a většinu dětí zplynovali v koncentračním táboře. Tragické události si dnes na místě, kde osada stála, připomínají stovky lidí.
Atmosféra je důstojná, příjezdové komunikace lemují desítky smutečních věnců a potkávají se tu lidé, včetně dětí a mládeže.
Pietní akt začal u muzea památníku mší, kterou celebroval pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Po položení věnců k pomníku Kniha obětí následovaly projevy nejvyšších ústavních činitelů. Na místo také dorazila štafeta sportovců, kteří v rámci akce běželi a jeli na kolech 730 kilometrů až z německého Ravensbrücku.
Vedle přeživších ležáckých dětí Marie a Jarmily Štulíkových jsou na místě také přímí svědci událostí. Jeden 83 letý pamětník viděl vypálení obce a její srovnání se zemí na vlastní oči a své kamarády už po válce až na výjimky nespatřil.
Na vzpomínkovou akci dorazil také prezident Václav Klaus, který si zde podal ruku s velvyslancem Německa. Prezident připomněl tisíce obětí, které po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha následovaly.
Před 70 lety vypálili nacisté kvůli ukryté vysílačce osadu Ležáky
Číst článek
Vyhlazení Ležáků podle Klause nebyla náhoda, ale promyšlený čin související s nacistickou myšlenkou vyhlazení celého českého národa. Historie nesmí být podle něj přepisována v zájmu politické korektnosti, která prý smazává rozdíly mezi viníky válečných zločinů a jejich oběťmi. Prezident také zmínil dopis svého německého protějška Joachima Gaucka, který vyjádřil politování nad tím, co se v Ležákách odehrálo.
Osobní vzpomínku na Ležáky má historik Vojtěch Kyncl. „Je to několik měsíců, co zemřel můj děda Josef Bureš, který v Ležákách, lépe řečeno v lomu Hluboká, kde byla i vysílací stanice, působil jako mladý dvacetiletý dělník, který zde byl jako zámečník, strojník, a celou tragickou událost si pamatoval,“ vzpomínal ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu.
„O tom mi asi před deseti lety vyprávěl s tím, že najednou vyndal ze zásuvky fotografie a ukázal jedinečné snímky, které dnes tvoří hlavní jádro naší ležácké expozice,“ doplnil.