Podle ministra Blažka by se měl stíhaný soudce Havlín sám vzdát funkce
Ministerstvo spravedlnosti už má hotový návrh na pozastavení funkce stíhanému soudci Ondřeji Havlínovi. Úřad mu ho pošle do vazby, uvedl v České televizi ministr Pavel Blažek. Podle něj by se ale soudce podezřelý z korupce měl taláru vzdát sám.
„Zahájím řízení o zproštění s tím, že pan soudce má možnost se k tomu vyjádřit. Já už vím, kde je umístěn ve vazbě, to znamená vím, kam mu to mám poslat,“ potvrdil Blažek.
„Osobně předpokládám a doufám, že se funkce soudce vzdá sám. Třeba k tomu dojde, pokud k tomu nedojde, tak to řízení proběhne. Já si myslím, že v daném případě se není o čem bavit, to znamená, že to dočasné zproštění funkce nabude právní moci,“ dodal.
Soudce se podle informací České televize ve vazbě přiznal ke své vině. Pokud se Ondřej Havlín postu nevzdá a funkce soudce se mu jen pozastaví, bude pobírat polovinu platu. Havlínovy kauzy by si podle Blažka rozdělili jeho kolegové.
Reportéra Petr Sehnoutka se zajímal o minulost obviněného soudce Ondřeje Havlína
O dalším setrvání soudce Havlína ve funkci se rozhodne v příštím týdnu, stejně jako v případě dalšího stíhaného, státního zástupce Františka Fialy. Kromě nich detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili čtyři osoby, z toho dva právníky. Jediný soudce Havlín zůstal ve vazbě.
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta dnes v České televizi řekl, že policii na případ upozornili občané, od pozdního léta pak byla celá skupina sledována. Detektivy prý zarazily silné vazby a výrazný klientelismus mezi obviněnými.
Podle vyšetřovatelů se měli dopustit nepřímého uplácení, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. Ministr Blažek je přesvědčen, že se nejedná o rozsáhlou korupční kauzu v rámci justice, ale jen o selhání jednotlivců.
„On to byl takový systém v malinkém systému, to znamená, že pravděpodobně existoval soudce a státní zástupce, kteří v několika jednotlivých případech kooperovali na určité trestné činnosti. Ale že by to byl nějaký systém postihující celou českou justici, to absolutně vylučuji,“ vysvětlil.
Soudce Havlín má složitou minulost
Soudce Ondřej Havlín se u soudu věnoval trestním kauzám. Ze známých případů rozhodoval například kauzu exministra Karla Březiny, tehdy ho obžaloby zprostil. Loni byl Havlín kárně potrestán půlročním snížením platu o deset procent za to, že se snažil ovlivňovat svou kolegyni Danielu Reifovou.
Ta soudila případ Jana Harangozzy, muže známého hlavně z kauzy konkurzního soudce Berky. Soudce Havlín nahlížel do spisu, který mu nepříslušel, a kolegyni údajně nutil, aby vyslechla ještě jiného svědka, který by oponoval obžalobě.
Soudcem byl Havlín už za minulého režimu. Po roce 1993 odešel do diplomatických služeb a stal se velvyslancem v Chorvatsku. Později zamířil do Bulharska, tam ale ve funkci vydržel jen dva roky.
Po stížnostech bulharské strany ho vláda v roce 2000 odvolala. Havlín se údajně nevybíravě vyjadřoval a také prý přejel nohu celníkovi. Poté se vrátil k soudnictví. Takový krok zaskočil i prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka.
„Domnívám se, že dnes za současného zákona, který tady máme od roku 2002, už by to asi možné nebylo,“ uvedl.
Ministr Pavel Blažek se chce minulostí soudce Havlína ještě zabývat. „Pokud jsou ta rozhodnutí pravomocná a pokud se neprokáže, že byla dosažena nějakým trestným činem, tak s tím stejně mnoho nenaděláte. Ale je pravda, že to na zamyšlení a na určité prozkoumání určitě je,“ upozornil.
Předchozí činnost soudců se ale podle Lichovníka dá jen těžko prověřovat. Tím, že byli do své funkce někdy jmenováni, se prý předpokládá splnění všech podmínek.