Podvedených žen na internetu přibývá. ‚Na některé případy ani nepřijdeme,‘ říká policejní prezidium

Policie v Česku řeší každoročně zhruba sto případů žen podvedených na internetu podle téměř stejného scénáře. Náhodné oslovení, několikaměsíční dopisování, vidina společné budoucnosti, náhlá komplikace a žádost o peníze, po jejich získání konec konverzace. Sami kriminalisté přiznávají, že podvedených je ve skutečnosti mnohonásobně víc. Ženy takto často ztrácí celoživotní úspory.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, klávesnice, internet, psaní, nehty, ženské ruce

„Nevím, proč jsem to udělala a poslala ty peníze na nějaký účet do Turecka. Uvědomuju si, že jsem byla hloupá.“ (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Oslovil mne na Facebooku. Dostalo mě, že měl takový velký zájem,“ popisuje začátek svého smutného příběhu 45letá žena z Královéhradeckého kraje. Její jméno známe, ale na její přání ho zveřejňovat nebudeme a upravili jsme také její hlas. Podvodník se vydával za zahraničního vojenského lékaře a při několikaměsíčním psaní si oběť naprosto získal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ondřeje Vaňury

„Strašně moc mi to imponovalo proto, že jsem byla sama,“ pokračuje ve vyprávění zmíněná žena. Naplánovali si společnou budoucnost v Česku. Domnělý kardiochirurg měl poslat balík s cennými listinami, za který se ovšem musel zaplatit poplatek a na ten byly potřeba peníze. Žena je převedla a přišla o víc než čtvrtmilionu korun.

„Já jsem odolávala. Nevím, proč jsem to udělala a poslala ty peníze na nějaký účet do Turecka. Což si uvědomuju i já, že jsem byla hloupá.“

Sedm lidí čelí obžalobě kvůli praní špinavých peněz. Vylákali 290 milionů korun od klientů

Číst článek

Takových podobných případů eviduje policie sto ročně. Jan Čížkovský z policejního prezidia ale přiznává, že jde jen o špičku ledovce. „O minimálních částkách se ani nedozvídáme. Jsou to škody v řádech stovek tisíc korun, ale setkal jsem se i s částkou, která dosahovala čtyř milionů. Vyšetřování těchto případů je složité, protože se o nich dozvídáme později. Jejich objasnitelnost je nízká.“

Osamělé ženy jsou podle královéhradeckého psychologa Jana Laška velmi zranitelnou skupinou. Podvodníci cílí na jejich slabá místa, a proto jim naletí i ty, které jsou jinak velmi opatrné. „Najednou se objeví rytíř na bílém koni, který má sice trochu trápení finanční, ale jinak je pln lásky. A tak podlehnou velmi snadno.“

Nejdůležitější je tak podle policie nebýt na internetu v kontaktu s neznámými lidmi, případně jim nikdy neposílat peníze. 

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme