Policie odhalila loni 14 tisíc nelegálních migrantů. Počet oproti předchozímu roku klesl o polovinu
Policisté odhalili v loňském roce v Česku zhruba 14 000 migrantů, kteří v zemi pobývali nelegálně. Oproti roku 2022 se jejich počet snížil o více než 15 000, tedy o 52,4 procenta. Pokles byl dán zejména nižším počtem uprchlíků, kteří se přes ČR snažili dostat do dalších zemí Evropské unie. Ministerstvo vnitra to uvedlo ve výroční zprávě o migraci a integraci cizinců.
Migranti zajištění při tranzitní migraci podle zprávy tvořili pouze 34 procent z cizinců, které policie zadržela. O rok dříve to bylo téměř 75 procent.
Podle ministerstva ovlivnila pokles uprchlíků zejména opatření, která zavedli Srbové na hranicích s Maďarskem, kontroly v Česku i sousedních státech a opatření na německo-české hranici. „Znatelně odradila nelegální migranty a převaděče od využití tranzitu přes ČR a k hledání nových tras,“ napsalo ministerstvo ve výroční zprávě.
Migrace je chytlavé téma pro politiky, kteří žádné jiné nemají, soudí Houska
Číst článek
Celkově zajistili policisté 13 898 cizinců. Nejvíce bylo, stejně jako v předchozím roce Syřanů. Bylo jich 4225 a tvořili téměř třetinu ze všech zadržených uprchlíků. Jejich počet se však oproti roku 2022 snížil o 16 765. Poklesl i počet zadržených Turků, kteří jsou na čtvrtém místě. Naopak Ukrajinců a Moldavanů policie zadržela oproti předchozímu roku více.
Policisté také 407 cizinců nevpustili do České republiky. „Nejčastějším důvodem odepření vstupu na území ČR byl v roce 2023 záznam v evidenci jako nežádoucí cizinec, který zaujímal první příčku i v předchozím roce,“ uvedlo ministerstvo.
Zvýšil se pak počet migrantů, které policie nevpustila, protože byli „považováni za hrozbu pro veřejný pořádek, vnitřní bezpečnost, veřejné zdraví nebo mezinárodní vztahy jednoho nebo více členských států EU“. Nárůst způsobilo opatření o odepření vstupu občanům Ruska.
Nejvíce uprchlíků zajistili policisté loni v Jihomoravském kraji, následoval Zlínský kraj a Praha.