Policii se nedaří získat nové posily. Na nábor 4000 příslušníků proto dostala o dva roky víc
Vláda prodloužila o dva roky platnost koncepce, podle které má policie přijmout čtyři tisíce nových lidí. Policie teď totiž nezvládá nové kolegy tak rychle nabírat. Zájemci si stěžují na nízké platy.
Koncepce počítala s tím, že v roce 2020 bude celkem 44 000 policistů. Prezidium ale už teď ví, že je to nereálné. Proto vláda platnost dokumentu prodloužila do roku 2022.
V loňském roce, kdy dokument začal platit, měl sbor nabrat 850 nových policistů. Jenže na konci roku zůstalo neobsazených 61 míst. Situace by se ale mohla ještě změnit - u policie by prý mohli začít pracovat zájemci bez maturity nebo cizinci. To se dosud ke sboru hlásit nemohli.
Podle ministerstva vnitra lidé k policii nechtějí mimo jiné kvůli nízkým platům. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD upozorňuje, že je nepřijatelné, aby nástupní plat u bezpečnostních sborů byl asi jen 18 000 čistého měsíčně.
Státu chybí stovky počítačových expertů, tak uspořádal stáž pro studenty. Nikdo se nepřihlásil
Číst článek
„Policista sloužící na ulici, mající po základní odborné přípravě, kdy už opravdu může jít do zákroku, je na nějakých řekněme 17, 18 tisících čistého," potvrdil Radiožurnálu i šéf Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler. Ministerstvo vnitra proto platy od prvního července zatraktivní - mzdy vzrostou o 10 procent.
Nástupní podmínky u policie ověřovala reportérka Radiožurnálu Tereza Chlubná a to podle náborového letáku středočeské policie. Zavolala na uvedené telefonní číslo. Pokud by tedy člověk chtěl nastoupit ke středočeské policii - tak nástupní plat je 20 770 korun hrubého, zájemce ale musí chodit rok do školy, kterou mu policie platí. Přispívá mu na dopravu, ošacení - uniformu a platí ubytování.
Po škole se hrubý plat zvyšuje na 23 000 až 26 440 korun hrubého - ten rozdíl je v takzvaném rizikovém příplatku, který je tři až šest tisíc. To zhruba odpovídá 17-18 tisícům čistého, o kterých mluví ministr vnitra Milan Chovanec.
Policista má ale 6 týdnů dovolené a můžou jezdit na rekreační místa, která spadají pod ministerstvo vnitra. Konkrétně Středočeská policie má rekreační středisko v Orlických horách.