Na Karlově mostě je opět graffiti. Modrou barvou někdo postříkal stěny i podstavec sochy
Jednu z nejcennějších českých památek opět někdo pomaloval graffiti. Na Karlově mostě v centru Prahy se objevily světle modré nápisy. Na podstavci sochy je nyní napsáno sorry, tedy v překladu promiň. Další věty jsou pak po stěnách mostu. Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové odborný restaurátor nápisy odstraní o víkendu.
Modré nápisy v angličtině jsou na pravé straně zábradlí směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu. Případem se již zabývá pražská policie. Její mluvčí Richard Hrdina Radiožurnálu řekl, že nyní vyšetřovatelé prověřují záznamy z kamer.
Sprejování, trhání kousků soch. Karlův most je dlouhodobě terčem vandalů, varuje sdružení
Číst článek
„Dnešního dne pražští policisté přijali oznámení o posprejování Karlova mostu v centru Prahy. V současné chvíli se případem zabývají a zajišťují všechny důkazy, které nám budou k dispozici. Pachateli hrozí za trestný čin poškození cizí věci až tři roky za mřížemi,“ uvedl v pátek Hrdina.
„Kolegové z Technické správy komunikací současné graffiti již řeší a bude se pravděpodobně odstraňovat i ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, protože se jeden tag objevil i na jedné ze soch,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
V posledních měsících to není ojedinělý případ, poslední poškození takzvaným tagem bylo podle mluvčí TSK Barbory Liškové na schodišti na přelomu května a června tohoto roku. Odstranění současných nápisů proběhne v řádu několika hodin, maximálně několika dní podle obtížnosti, uvedla mluvčí. Protože se jeden z nápisů objevil i na podstavci sochy provede práci zkušený restaurátor.
Karlův most byl posprejován předloni i loni. Jeden z pilířů v červenci 2019 pomaloval německý turista se svým bratrem. Oba dostali roční podmínku, stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.
Nápis tehdy záhy a zdarma odstranil Miroslav Černý. Popsal, že ho odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.
Učinil tak namísto památkářů, kteří chtěli nápis likvidovat měsíc a podle smlouvy měli dostat 40 tisíc korun.
Další graffiti se na mostě objevilo loni v březnu. Jeho součástí byly názvy polského, ruského a českého města „Kraków + Moscow = Prague“.
Nejen Karlův most
Karlův most je terčem vandalů dlouhodobě. V září 2017 osmačtyřicetiletý cizinec popsal fixem sochu svatého Františka. Soud mu ještě tentýž měsíc uložil trestním příkazem půlroční podmínku, tříleté vyhoštění a povinnost nahradit způsobenou škodu 15 tisíc korun.
Za posprejování Karlova mostu podmínka, potvrdil soud. Německý turista musí zaplatit i 100 tisíc
Číst článek
Policie v uplynulých letech řešila několik dalších případů, kdy cizinci poničili pražské památky. Například v roce 2014 si tři zahraniční návštěvníci vybrali za cíl Národní divadlo. Nejdříve na něm dvojice mladých Francouzů vytvořila černým sprejem několik obrazců, později japonský turista posprejoval stěnu budovy divadla v podchodu v Divadelní ulici.
Praha začátkem července spustila projekt Bez Graffiti, který se má zaměřit na odstraňování maleb a nápisů z městských staveb. Lidé mohou místa nahlašovat prostřednictvím mobilní aplikace. Na projekt bylo vyčleněno asi 1,5 milionu korun, magistrát ho chce vyhodnotit letos v září.