Porodní domy budí vášně: Maminky je vnímají jako alternativu, lékařům se nelíbí

Volbě rodit doma nebo v nemocnici by se mohly mnohé maminky v budoucnosti vyhnout. Přivést na svět dítě by totiž mohly v porodním domě, tedy v pohodlně zařízeném prostředí s porodní asistentkou po boku a nachystaným lékařem v případě komplikací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porod jakom operace

Porod jakom operace | Foto: stock exchange

Jeden porodní dům už sice Česko má, jenže rodit v něm maminky nemůžou. Chybějí tam totiž lékaři a porodním asistentkám by v případě komplikací při porodu hrozila milionová pokuta a trestní stíhání.

„V tuhle chvíli nedoporučuji ani porodním asistentkám, ani ženám rodit doma. V tuto chvílijsou podmínky nastaveny jednoznačně tak, že by ženy měly rodit v porodnici,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák s tím, že stát nemůže ženám zajistit při plánovaném porodu mimo nemocnici včasnou pomoc.

Nové vyhlášky nechaly rodícím ženám jen nárok na využití rychlé záchranné služby. Porodní dům by přitom mohl být kompromisem pro ženy, které nechtějí rodit v nemocnici ani doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak postupuje jednání kolem legalizace porodních domů, sleduje redaktorka ČRo Květa Moravcová

Maminka dvou kluků Monika Roubalová-Světlíková poprvé rodila na sále a podruhé doma. I když by do třetice volila porod v domácím prostředí, porodní domy vnímá jako skvělou alternativu.

„Když jsem se scházela s porodní asistentkou, tak jsme si vybudovaly přátelský vztah, kdy jsme na sebe byly nějakým způsobem napojené, že jsme věděly, co je ta druhá schopná udělat. Člověk už tam měl představu o tom, jak ten druhý bude reagovat, kdežto v té porodnici je to přeci jenom anonymnější,“ popisuje svůj postoj Minika Roubalová-Světlíková.

Nápad s porodními domy se líbí i šéfovi ministerské komise k českému porodnictví Aleši Roztočilovi z TOP 09, který zavedení porodních domů úřadu zřejmě navrhne.

„Vidím to tak, že když se v nemocnici budou redukovat lůžka, že by tam zůstaly volné prostory. S těmi prostorami se dá nakládat různě. Mohou tam vznikat i porodní domy. Samozřejmě problém by byl, kdyby ten porodní dům měl být někde pět kilometrů od zdravotnického zařízení,“ navrhuje Aleš Roztočil.

Letošní 200. miminko narozené v mělnické porodnici | Foto: Jana Huzilová

Ani dostatečná blízkost porodního domu a nemocnice ale podle primáře českobudějovické porodnice Petra Sáka nezaručí pomoc v pravý čas.

„Bude-li porodní dům umístěn v řekněme bezprostřední blízkosti nemocnice, tak to stejně představuje několikaminutový transport. A během těch několika minut bude určitě rodička, ale hlavně ten porod vystaven riziku,“ domnívá se Petr Salák

Jenže podle porodních asistentek je pro lékaře riziková v podstatě každá těhotná a málokterý z nich vede fyziologický porod, tedy porod bez umělých zásahů.

Rozhodčí píšťalku v ústech budou mít tedy zřejmě zdravotní pojišťovny, právě jejich úhrady rozhodnou o tom, jak se bude v Česku rodit.

Květa Moravcová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme