Poslanci o vyslání českých vojáků do Afghánistánu
Sněmovnu čeká důležité hlasování. Měla by rozhodnout, zda pošle vojáky do Afghánistánu. Do první bojové mise v historii české armády by se mělo zapojit přes sto průzkumníků z Prostějova a další vojenští specialisté. Mají se včlenit do protiteroristické operace Trvalá svoboda.
Senát už k vyslání vojáků do Afghánistánu souhlas dal. Pokud misi podpoří i poslanci, půjde o prvním nasazení českých vojáků v přímé operaci od konce druhé světové války. Očekává se, že vyslání vojáků podpoří všechny strany vyjma komunistů.
Do riskantnější akce ještě nikdy naši vojáci nejeli. Jejich úkolem bude vyhledávat členy teroristické sítě Al-Káidá. Odcestovat má i třicítka meteorologů, topografů a odborníků na odminování, ti se budou na rozdíl od prostějovských výsadkářů na své misi střídat.
Prostějovská jednotka průzkumníků je považována za elitu naší armády. Denně se připravuje na ty nejnáročnější a hlavně nejriskantnější mise. Jsou to odborníci na sběr informací, na pozorování terénu a pohyb osob v něm. To nejlíp vystihuje také heslo této jednotky, které zní: "Vidět a nebýt viděn." Školení dostávali od podobných elitních jednotek jiných armád, třeba od britských SAS. Jak říká jeden z vojáků této jednotky dozvěděli se například, co dělat v zajetí.
Technika, kterou prostějovští výsadkáři disponují, se nenajde u žádné jiné složky naší armády. Konkrétní vybavení se ale z taktických důvodů tají. Nechybí dokonalá pozorovací a komunikační zařízení.
Mise v Afghánistánu, pokud ji podpoří sněmovna, bude nejrizikovější operací české armády. Jak se ale armáda postará o rodiny vojáků, kteří by do této oblasti jeli? Prostějovská jednotka má podle velitele Ondreje Páleníka vytvořenou komisi, která by se o rodiny vojáků v případě potřeby starala: "Kde rodinným příslušníkům bude vysvětleno, co se děje, kam jejich blízcí jdou, jaké je čekají podmínky a nebezpečí. A také jim bude nabídnuta pomoc: 24 hodinová nostop linka, na které bude k dispozici psycholog, právník i velitel."