Poslanci rozhodnou, zda obcím umožní zakázat pobyt za opakované přestupky
Bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková z ODS navrhla zákon, který úřadům umožňuje, aby notorickým pachatelům přestupků zakázala pobyt až na tři měsíce, pokud nemají v obci trvalé bydliště. S normou nesouhlasil senát ani prezident. Nyní bude záležet na poslancích, zda jeho veto přehlasují.
Na problémy s lidmi, kteří neustále překračují obecní vyhlášky nebo obtěžují svým chováním okolí, si stěžují například obyvatelé Mostu. Ani oni se ale neshodnou v tom, zda by úřady nově měly mít možnost recidivisty vykázat.
„Já jsem pro, protože ty problémy jsou poměrně dost veliké,“ říkají jedni. „To by se muselo hodně zvažovat, aby nedošlo k vyřizování účtů a někdo nevykázal někoho, kdo mu je nepohodlný,“ varují druzí.
Normu kritizuje ombudsman i nevládní organizace jako Člověk v tísni. Podle nich by zákonodárci měli přemýšlet spíš nad prevencí a příčinou problémů a až pak nad tresty a postihy.
Názory obyvatel i radnic na kontroverzní novelu zachytila na severu Čech reportérka Eva Holá
„Já si hlavně myslím, že to nebude fungovat. Pro ty obce to bude jen taková možnost jakoby ukázat na úrovni politiky, že jsou tvrdí a stojí za tím. Ani výše trestů a pokut neodrazuje od páchání trestné činnosti a naopak spíše prevence přispívá ke zmírňování napětí,“ soudí Jan Černý, který ve společnosti Člověk v tísni vede Programy sociální integrace.
Hlavní autorka normy Ivana Řápková si ale za návrhem stojí. Podle je potřeba v boji proti pachatelům přestupků přitvrdit. „V současné době lze uložit v podstatě pouze pokutu. A pokud dotyčný nemá legální příjem nebo žije na sociálních dávkách, pokutu nezaplatí. Pokut je nevymahatelná a sankce tedy neúčinná,“ vysvětluje.
Podle předlohy by mohly obce vykázat pouze ty pachatele, kteří v ní nemají trvalé bydliště. Vstup by mohli mít zakázán až na tři měsíce. Jednalo by se například o prostituci nebo žebrání a konzumaci alkoholu v místech, kde to zakazuje obecní vyhláška.
„To znamená, že tři měsíce by do toho místa nemohl, samozřejmě v případě, že v tom místě nemá trvalý pobyt. A pokud by se do místa vrátil i v případě, že platí zákaz pobytu, jednalo by se o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí s odnětím svobody až na tři roky,“ popisuje Řápková.
Pro přehlasovaní prezidentského veta je potřeba nejméně 101 poslanců. Už teď je jasné, že opozice pro předlohu ruku nezvedne.
„Je to vázáno na trvalý pobyt, ale trvalý pobyt nemusí být skutečné bydliště občana. Takže může docházet k velkým nepřesnostem a nezaslouženým zásahům do života občanů,“ říká poslanec ČSSD Stanislav Křeček a dodává:
„A nelze zapomínat na to, že vyřizování přestupků je věcí státní správy, nikoli starostů, jak se starostové domnívají.“
Severočeské radnice návrh vítají
Vedení radnic zejména v severních Čechách ale návrh oslovil. I náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková je přesvědčená, že podobná opatření by mohla být přínosem.
„Z autorčina pera vzešla řada kontroverzních návrhů, nicméně právě tento by se mně i kolegům líbil. Ostatně v době první republiky takové předpisy existovaly – a dodržovaly se. Myslím, že by mohlo být víc pořádku ve městech,“ myslí si.
I Most má podle ní své problémové oblasti, kde se lidé necítí v bezpečí. „Celý náš region, celý sever, všechna větší i menší města se potýkají samozřejmě s nepřizpůsobivými spíš ve vztahu k romské otázce. Nepřizpůsobiví by měli mít respekt a obavy,“ zamýšlí se Jeníčková.