Psi, kočky i fretky musí při cestování mít čip, pas a očkování. Při nedodržení hrozí pokuta až 50 000

Při cestování se psem, kočkou, fretkou do jiného členského státu Evropské unie musí majitel označit zvíře čipem, zajistit platné očkování proti vzteklině a zvíře musí mít cestovní pas. Při cestě se zvířaty do třetích zemí musí majitel splnit podmínky dané země, to samé platí i pro cestování s dalšími druhy zvířat. O pravidlech cestování se zvířaty v pátek informovala Státní veterinární správa (SVS) v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-084134057_250620-162155_adn.jpg

Při cestování potřebují zvířata také cestovní pas, takzvaný petpas (ilustrační foto) | Foto: DPphoto | Zdroj: Profimedia

Jednoho člověka může při cestě doprovázet maximálně pět zvířat. V takzvaném petpasu pak musí být uvedena osoba, která zvíře do zahraničí doprovází, zpravidla to bývá majitel.

Pokud by zvíře doprovázel někdo jiný, musí mít písemné zmocnění majitele. Pokud by pas zvířeti chyběl, majiteli hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Očkování proti vzteklině potřebuje každý pes, kočka a fretka starší 12 týdnů. Cestovat může zvíře až 21 dní po provedení očkování.

Český chovatel vyváží tisíce zvířat do tajemného zařízení v Indii. Úřady nemají jasno, co se s nimi děje

Číst článek

Komora veterinárních lékařů proto už dříve doporučila, aby lidé nenechali vystavení pasu na poslední chvíli. „Často se setkáváme s tím, že majitelé přicházejí těsně před odjezdem a odcházejí zklamáni, že pas nestihnou,“ uvedla už dříve prezidentka komory Petra Šinová. U některých veterinářů se musí majitelé na vystavení pasu podle Šinové objednat.

V případě přeočkování, které veterinář poskytl ještě v době platnosti předchozího očkování, může zvíře cestovat ihned. Před očkováním a vydáním pasu musí být zvíře očipováno. U starších zvířat je podle veterinární správy uznáváno také označení tetováním, musí být ale jasně čitelné a prokazatelně provedené dříve než 3. července 2011.

Pokud majitel se svým zvířetem vyrazí do třetí země, která má horší nákazovou situaci ohledně vztekliny, musí při návratu zajistit potvrzení o provedeném vyšetření na vzteklinu, které dokladuje, že zvíře má dostatek protilátek proti nákaze. Za chybějící očkování při návratu ze třetích zemí hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Pes musí být odčerven

U cest se psem do Irska, Finska a na Maltu platí ještě další podmínka, pes musí být navíc odčerven, a to 120 až 24 hodin před vstupem na území zmíněných států.

Veterináři také upozorňují, že v některých zemích, například v Německu, může nastat problém s cestováním s bojovými plemeny, doporučují proto ověřit pravidla cestování předem u tamních veterinárních autorit.

Cestovní pas v Česku vystavují soukromí veterinární lékaři schválení krajskými veterinární správami. Podle databáze má toto oprávnění více než 3000 lékařů. Cestovní pas loni veterináři v Česku vystavili pro zhruba 72 000 psů, koček a fretek, což byl téměř stejný počet jako v roce 2023. Oproti roku 2019 před pandemií covidu-19 bylo vystavených pasů asi o 4000 méně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme