Poslanci si kvůli vydání kolegů pozvali šéfa protimafiánské centrály a žalobce. Budou moci mluvit
Šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek a státní zástupce dozorující kauzu ROP Severozápad Tomáš Minx v úterý do sněmovny dorazí vysvětlovat, proč chtějí stíhat poslance Josefa Novotného z ČSSD a Jaroslava Borku z KSČM. Pozvali je členové mandátového a imunitního výboru. Podle místopředsedy Martina Plíška (TOP 09) se bude probírat i způsob, jak policie a státní zastupitelství s výborem komunikovaly. Minx již je zbaven mlčenlivosti, Mazánka by měl zbavit ministr vnitra během pondělí.
Poslanci z výboru zvou státního zástupce a šéfa centrály již podruhé. Na předchozí schůzi však nedorazili, protože nebyli zbaveni mlčenlivosti. Tentokrát výbor o zbavení požádal.
"Pan Minx již byl zbaven, pokud jde o pana Mazánka, ministr by ho měl zbavit mlčenlivosti dnes," řekl serveru iROZHLAS.cz místopředseda výboru Martin Plíšek.
Původně přitom výbor na schůzi zval policejního prezidenta Tomáše Tuhého a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. "To neplatí, protože tohle je praktičtější. Tito dva pánové (Minx, Mazánek) budou mít informace ke kauze, kterou tam budeme řešit," vysvětlil.
ROP Severozápad: sněmovní výbor přerušil projednávání žádosti o vydání poslanců, pozvali i Tuhého
Číst článek
Nedostali informace
Kromě detailů k případu se však výbor plánuje ptát i na způsob, jakým policie a zastupitelství o vydání Borky a Novotného požádaly.
"Byli jsme překvapeni, že společně se žádostí jsme dostali i usnesení o zahájení trestního stíhání. Na rozdíl od jiných kauz jsme nedostali informace ze spisu. Budeme chtít podrobnější informace, než které jsou v žádosti," uvedl Plíšek.
Výbor zřejmě o doporučení k vydání zákonodárců rozhodne již v úterý. Konečný verdikt pak vysloví všichni poslanci. "Pokud dostaneme dostatek informací, pak můžeme nějak rozhodnout, respektive dát doporučení Poslanecké sněmovně. Na této schůzi by minimálně měla zahájit projednávání tohoto bodu."
Borka s Novotným jsou podezřelí z poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.
Pokud je sněmovna vydá, připojí se k dalším 24 lidem obviněným v kauze ROP Severozápad týkající se údajných machinací s dotacemi.
'O žádné dohodě nevím'
Oba poslanci již před výborem mluvili.
Novotný jako někdejší hejtman Karlovarského kraje podle policie prosazoval 40 procent celkové částky evropských dotací pro Karlovarský kraj a 60 procent pro Ústecký kraj. "U takové dohody jsem nikdy nebyl, nevím o ní. Nemyslím si, že by někdy prošla," bránil se s tím, že se cítí nevinný.
Borka uvedl, že záležitost nevnímá jako politickou. "Pokud někdo něco řekne, tak je třeba samozřejmě věci prověřit a prošetřit," řekl. Novotný byl podle Borky v jiné pozici, když byl členem výboru regionální rady, kdežto on sám byl členem hodnoticí komise.
"Nejde to dost dobře srovnávat," dodal. Oba politici nebudou dopředu sněmovně říkat, zda je má vydat, či ne.