Poslankyně se nemusí omluvit Alianci pro rodinu. Označení za Putinův hlas v Evropě meze nepřekročilo

Označit Alianci pro rodinu jako Putinův hlas v Evropě nebylo ze strany místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové za hranou. Dřívější soudní rozhodnutí potvrdil ve středu Vrchní soud v Praze a poslankyně se tak nemusí omlouvat, ani tvrzení stahovat ze sociálních sítí. „Tento příměr obecně v rámci práva na kritiku přiměřený je, byť je možná částečně kontroverzní,“ zdůvodnili soudci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Richterová, Piráti

Olga Richterová, Piráti | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pirátská poslankyně Olga Richterová v debatě CNN Prima News v červnu roku 2022 zmínila, že aliance má k menšinám shodné postoje jako ruský režim, není jasný zdroj jejích financí a evropské ultrakonzervativní organizace dostaly z Ruska v posledních letech miliardy korun.

V rétorickém souboji s místopředsedou aliance Janem Gregorem o manželství pro všechny spolek označila za Putinův hlas v Evropě a zároveň se dotazovala na jeho financování. O den později poslankyně zveřejnila video na svých sociálních sítích. 

Senát vrchního soudu v čele s Romanem Horáčkem nyní potvrdil prvoinstanční rozsudek, že její slova byla v mezích kritiky, kterou musí aliance jako veřejný subjekt snést.

„Primárním smyslem výroku žalované (Olgy Richterové, pozn. red.) bylo, že chtěla upozornit na to, že Ruská federace z hlediska své rodinné politiky zastává názory, které jsou odlišné od obecných názorů na území Evropské unie. Proto byl příměr použit k rodinné politice, nikoliv k vojenské situaci mezi Ruskem a Ukrajinou,“ vysvětloval po vynesení rozsudku Horáček.

Odmítl pak také to, že by poslankyně odpovídala za následnou diskuzi na sociálních sítích nebo zmínky v dalších médiích.

Soudní senát pak zcela jednoznačně odmítl další bod žaloby, že by Richterová tvrdila, že finanční zdroje získává aliance z Ruské federace. Takového výroku se podle rozhodnutí vůbec nedopustila a pouze upozorňovala na propojenost s jinými spolky, které tyto finanční prostředky podle poslankyně využívaly.

Aliance s předsedkyní Janou Jochovou od začátku sporu tvrdí, že cílem těchto prohlášení byla dehonestace a snaha zmenšit její vliv ve společnosti. „Richterová si musí být vědoma toho, že slova mají váhu a mohou zraňovat a poškozovat druhé,“ řekl v závěrečné řeči Jakub Kříž, který alianci zastupoval.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme