Pouťové atrakce budou mít své bezpečnostní známky
Strojírenský zkušební ústav hodlá zavést pro provozovatele pouťových atrakcí bezpečnostní známky. Chce tak umožnit návštěvníkům ověřit si, zda je tato adrenalinová zábava bezpečná. Podle experta Karla Jonáše půjde o princip podobný vydávání známek státní technické kontroly u aut.
Utržený vozík, zřícený řetízkový kolotoč nebo utržená visutá lavice - to jsou některé nehody z posledních let na českých pouťových atrakcích. Lidé, kteří se přišli pobavit, vyvázli v lepším případě s lehkým zraněním, mnohem častěji šlo ale o zranění středně těžká až vážná.
Pro letošní rok proto Strojírenský zkušební ústav připravuje bezpečnostní novinku. „Takzvané známky, které budou dodávány provozovateli a ten si je vylepí na viditelném místě. Je to něco podobného, jako jsou STK známky u automobilů, že byla provedena kontrola,“ vysvětluje expert na bezpečnost pouťových atrakcí ze Strojírenského zkušebního ústavu Karel Jonáš.
Tak si může návštěvník ověřit, že na dané atrakci byla provedena prohlídka kontrolorů.
Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl expert na bezpečnost pouťových atrakcí ze Strojírenského zkušebního ústavu Karel Jonáš
Jonáš připomíná, že bezpečnost atrakce je dána výrobcem a potom také samotným provozovatelem, který by měl dodržovat zásady, které jsou pro provoz stanovené.
„Jsou upravovány různými zákony, nařízeními, vyhláškami a normami, které - co se týká bezpečnosti - platí všeobecně,“ doplňuje.
V normách je podle Jonáše stanoven i rozsah a druh prováděných bezpečnostních kontrol. Takzvané vizuální kontroly se prý provádí každoročně. Důkladné prohlídky jednou za dva za tři roky.
„Pokud atrakce neodpovídá patřičným předpisům, nemůže být provozována. Každá atrakce musí mít takzvanou průvodní knihu, kde je uvedeno veškeré technické provedení, zařízení a rozměry a bezpečnostní pokyny, které tam jsou. Následkem toho si ještě potom vystavit takzvaný provozně-technický průkaz, ve kterém se každoročně vyznačuje provedená prohlídka,“ přibližuje Jonáš.