Praha 1 chce dočasně zakázat krátkodobé ubytovací služby. V Příčné ulici bydleli dva nakažení Francouzi
Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) chce v rámci opatření proti šíření koronaviru dočasně zakázat krátkodobé ubytovací služby. Na setkání pražských starostů zmínil případ, kdy dvěma francouzským turistům ubytovaným v Příčné ulici v centru hlavního města po návratu do vlasti potvrdili nákazu. Radnice to dnes uvedla v tiskové zprávě.
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) o řešení problému na bezpečnostní radě po dohodě se starosty jednotlivých městských částí požádal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). „Pan ministr mi přislíbil, že se tím Bezpečnostní rada státu bude zabývat. Stejně tak jsem o tom hovořil minulý týden s panem premiérem (Andrejem) Babišem, který uznal, že krátkodobé ubytovací kapacity jsou v současné situaci opravdu problém. Jsem rád, že v této záležitosti sdílíme stejný názor,“ sdělil Hřib.
Řidič Uberu byl podle hygieny v kontaktu s téměř stovkou lidí. Nakazit ho mohli němečtí klienti Airbnb
Číst článek
Pokud by měly být krátkodobě zakázány služby typu Airbnb, muselo by podle zástupce ČAPUS Matěje Koutného město zakázat také ubytování ve všech ostatních zařízeních včetně hotelů. Pobyt jednotlivců a malých skupin v bytech je podle něj menším rizikem než pobyt skupin v hotelech a jejich společných prostorech. „Náš úklidový tým každý z bytů po odjezdu hostů pečlivě dezinfikuje. Zároveň máme mechanismy, jak informovat všechny hosty při příjezdu o postupu prevence a případných vyšetřeních při podezření na nákazu,“ uvedl.
Za dva roky trojnásobek
Souvislost s ubytováním přes platformu Airbnb má podle hygieniků také nakažený pražský taxikář. Právě jeho případ se stal prvním případem nákazy bez vazby na Itálii nebo jinou rizikovou zemi a byl jedním z impulzů pro zavedení bezprecedentních opatření včetně zavření škol či zákazu všech akcí nad sto účastníků. Muž i s příznaky nákazy tři dny řídil taxi, navíc pronajímá byt přes Airbnb a byli u něj ubytováni Němci, od kterých se možná nakazil.
Služby typu Airbnb jsou dlouho trnem v oku vedení turisticky oblíbených měst včetně Prahy, v nichž podle samospráv tímto způsobem pronajímané byty zvyšují ceny nemovitostí a nájmů, protože snižují množství bytů na trhu. Stížnosti přicházejí i ze strany místních obyvatel či od hoteliérů, kteří služby považují za nekalou konkurenci. Turistům přináší služby jako Airbnb levnější alternativu k ubytování v hotelu a pronajímatelům finanční příjem.
V Praze se počet pronájmů nabízených prostřednictvím Airbnb mezi roky 2016 a 2018 podle statistik ztrojnásobil a 80 procent nabídky tvoří pronájem celých bytů. Výsledkem je nárůst hluku, zhoršení života pro místní obyvatele a prudký růst cen realit a nájmů. Pražská radnice proto plánuje tyto služby regulovat stejně, jako se to už děje například v Berlíně.
Radnice Prahy 1 už vyhlásila dotační programy na nákup a instalaci zabezpečení vstupu do domů a na rádio vodoměry. Chce tak zmírnit dopady krátkodobých pronájmů na obyvatele centra města.