Praha by se mohla stát branou do Evropy pro čínské turisty
V České republice jednají čínští zástupci cestovního ruchu a médií, kteří chtějí Prahu a Česko představit jako vstupní destinaci do střední a západní Evropy pro čínské turisty. Pro ty jsme se otevřeli až v roce 2004, ovšem od té doby jich do České republiky, jezdí stále více. Jde především o stále více bohatší střední vrstvu.
„V loňském roce přijelo do České republiky téměř na 80 tisíc Číňanů a je tam velmi dynamický meziroční nárůst o téměř jednu třetinu. Praha naplňuje veškeré předpoklady pro doopravdy zlomový dynamický růst příjezdu Číňanů nejen do České republiky, ale aby se Praha stala jakousi základnou, odkud by potom cestovali dále, ať je to třeba Vídeň, Bratislava, Ženeva nebo německá velkoměsta,“ vysvětluje Jaromír Beránek z poradenské společnosti MagConsulting.
Hosty na Rádiu Česko byli ředitel odboru výzkumu trendů a inovací agentury Czechturism Mojmír Mikula a Jaromír Beránek z poradenské společnosti MagConsulting
Číňané obecně cestují 12 až 16 dnů a během své dovolené navštíví více zemí. „Průměrná doba, kterou se zdrží v České republice z tohoto delšího zájezdu je 2,7 dne. Když to porovnáme s většími nebo významnějšími zeměmi, tak si nestojíme vůbec špatně, protože v Německu se průměrně zdrží 2,2 dne a ve Francii 3,3 dne," popisuje ředitel odboru výzkumu trendů a inovací agentury Czechturism Mojmír Mikula a dodává:
„To znamená, že Praha a Česká republika může být skutečně velkou branou do střední a východní Evropy a patří mezi významné země s velkým potenciálem.“
Podle prognózy Čínské akademie cestovního ruchu mají navíc počty čínských turistů i nadále růst. Do Evropy tak zamíří převážně bohatí a diplomovaní Číňané ve věku 30 až 45 let, kteří jsou zvyklí na vysokou životní úroveň ve velkých městech.
To potvrzuje i Beránek:„Světové organizace cestovního ruchu předpokládají, že někdy kolem roku 2014 až 15 vyjede na 35 milionů Číňanů právě do Evropy a Česká republika musí tuto šanci plně využít.“
„Musíme především usilovat a dlouhodobě usilujeme o přímé letecké spojení do Prahy. To je zásadní podmínka. Čínští turisté v tuto chvíli přistávají ve Vídni, Mnichově, Frankfurtu, Berlíně, Paříži a všech okolních hlavních městech včetně Budapešti. Právě protože cestuje bohatá klientela, ta je velmi citlivá na servis a přestup je velkou překážkou,“ uvedl Mikula aktuální kroky agentury Czechturism.