Havel, Bohdalová, Prachař nebo Tomášek. Poslechněte si ukázky projevů, které zazněly v roce 1989 na Letné
Byla sobota, mrzlo a trochu sněžilo, ve vzduchu vlály československé vlajky a lidé měli slzy v očích. 25. listopadu 1989, tedy přesně před 30 lety, stálo na pražské Letenské pláni na tři čtvrtě milionu lidí, kteří požadovali svobodu a demokracii. Byl to navíc vůbec první protirežimní protest, který živě přenášela televize. Poslechněte si audionahrávky z této akce.
Při demonstraci na Letné 25. listopadu 1989 již všichni v tu chvíli věděli, že odstoupil nejvyšší představitel KSČ Miloš Jakeš. Nebyli ale spokojeni s výběrem nového vedení komunistů. Před davem o tom promluvil pozdější prezident Václav Havel.
Na Letné přednesl svůj projev i budoucí prezident Václav Havel, který vyzval ke generální stávce.
„Někteří z těch, jejichž odchod žádáme, stále v těchto orgánech zůstávají, a lidé, kteří jsou do nich nově zvoleni, v nás vyvolávají pochybnost, že jsou schopni pochopit krizi v naší zemi a rychle a důkladně ji řešit,“ komentoval změny Havel.
Havel z tribuny stadionu Sparty vyzval ke generální stávce. K té se připojili také herci. „Já jenom jednu větu. Herci se rozhodli pokračovat ve stávce,“ slíbila na Letné herečka Jiřina Bohdalová.
A Bohdalovou doplnil taky herec Ilja Prachař, který k davu promluvil jako zástupce Divadla na Vinohradech. „Podle našeho názoru strana od pátku 17. 11. ztratila svou vedoucí úlohu ve společnosti a udržuje ji do dnešního dne pouze mocensky,“ nechal se na Letné slyšet Prachař.
Stávku podpořili třeba zaměstnanci pražského metra, ale i redaktoři Československého rozhlasu a Československé televize. Ta začala dění z demonstrací poprvé vysílat v přímém přenosu. Zaměstnanci si to i přes nesouhlas vedení vynutili.
Herec Ilja Prachař vyslovil názor, že strana 17. listopadu ztratila vedoucí úlohu ve společnosti.
Právě to byl jeden ze zlomových okamžiků revoluce, protože i lidé v odlehlých částech republiky, kteří měli do té doby jen kusé informace, na vlastní oči viděli masové demonstrace v Praze.
Mezi dalšími vystupujícími byl i písničkář Jaroslav Hutka, který se toho dne vrátil do Československa z nucené emigrace.
Na letišti na něj čekali studenti, kteří demonstrovali za to, aby byl Hutka, který neměl oficiálně vízum, vpuštěn přes letištní terminály do republiky. O pár hodin později už zpíval před davy píseň Náměšť.
Další významnou událostí toho dne byla slavnostní mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kterou sloužil kardinál František Tomášek u příležitosti svatořečení Anežky České ve Vatikánu.
„Právem ode mne očekáváte slovo k současnému dění v naší vlasti. V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa,“ prohlásil na mši Tomášek.
Kardinál František Tomášek na mši oznámil, že on i katolická církev stojí na straně národa.
60 tisíc přítomných věřících pak kardinál vyzval, aby šli a přidali se k protestům na Letné. Po víkendových demonstracích se tři čtvrtiny všech lidí v zemi zapojily do generální stávky. Pod obrovským tlakem veřejnosti se režim postupně zhroutil.