Epidemiologická situace na Jihlavsku se zlepšila, lidé můžou odložit roušky v obchodech i MHD
Hygienici na Vysočině zrušili k 8. srpnu opatření zavádějící na Jihlavsku povinnost nosit roušky i v obchodech nebo v městské hromadné dopravě. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice. Mimořádné opatření platilo kvůli vyššímu počtu nemocných s covidem-19 v okrese Jihlava od 14. července. Nadále platí, že jsou roušky povinné ve všech zdravotnických zařízeních včetně lékáren i v zařízeních sociálních služeb.
Podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny Dvořákové je za odvoláním opatření lepší epidemiologická situace posledních dní, kdy přibyl jen malý počet nově nakažených. Původně se podle ní počítalo, že opatření bude zmírněné až po vyhodnocení víkendové situace.
Na Jihlavsku se podle hygieniků od začátku koronavirové pandemie nakazilo 150 lidí. V celém kraji onemocnělo 423 lidí. Jedenáct lidí s pozitivními testy na covid-19 zemřelo. Nyní se z nemoci v kraji léčí 141 lidí.
Článek pokračuje pod online reportáží:
Provoz obnovené informační linky o nemoci covid-19 i na víkendové dny rozšířila Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Ranní provoz navíc začne už v 8.00, dosud začínal v 10.00 a volat bylo možné jen v pracovní dny.
Informovala o tom na webu. Provoz linky byl obnovený v úterý, na běžné linky se totiž podle ředitelky Zdeňky Jágrové nedalo dovolat. Na lince nepracují hygienici, ale proškolení operátoři.
Informační linky byly zejména v březnu na počátku epidemie přetížené, později byla jejich činnost postupně utlumená. V provozu zůstává linka ministerstva zdravotnictví nebo Státního zdravotního ústavu. Kontakty na ně i ostatní kraje uvádí ministerstvo na webu.
25 tisíc hovorů
Lidé měli od začátku epidemie extrémní zájem o informace a infolinky byly přetížené. Od března fungovalo také call centrum na lince 1212, které za zhruba 100 dní fungování vyřídilo na 25 tisíc hovorů.
Slovinsko označilo Česko za rizikové. ‚Je to nešťastné, dozvěděli jsme to přes WhatsApp,‘ říká Smolek
Číst článek
Původně linku zřídilo ministerstvo průmyslu a obchodu a operátoři odpovídali nejprve na dotazy ohledně podnikání a uzavřených provozoven, později převzali i dotazy týkající se zdravotnictví, hygienických opatření, sociální problematiky, přeshraničního pohybu a dopravy. Volajícím byla na lince dostupná i psychologická pomoc, která už ale také skončila.
V době nouzového stavu volalo na linku 400 až 600 lidí denně. Zdravotnická část linky byla ukončená na konci června. Dál linka 1212 odbavuje hovory o programech ekonomické pomoci pro podnikatele, nájemce nebo firmy.