V kraji Vysočina žijí patrioti, kteří jsou hrdí na místo, kde se narodili. V některých místech tak data ukazují, že jen málo lidí se stěhuje do jiných obcí.
Policie zachytí jen případy, které jim lidé sami nahlásí. O nemalé peníze už přišel jeden člověk z Vysočiny. Další případy tentokrát textových zpráv evidují i policisté na Olomoucku.
Sobotní silné bouřky mohou zasáhnout zejména jihovýchodní polovinu České republiky, podle aktuální výstrahy se vyhnou západu a severu Čech a části Středočeského kraje a Praze.
V červnu se situace v tocích co do vodnosti podle Špinarové opět zlepšila. Na většině sledovaného území se vlivem vydatných dešťů průtoky řek někde zvýšily dokonce až na povodňový stupeň.
„Kroupy se vyskytovaly většinou kolem tří centimetrů, ale nebyly vzácné ani kroupy, které měřily víc než pět centimetrů. Kolegové to ještě budou postupně analyzovat,“ říká meteorolog Štefan Hančák.
„Tržba ve čtvrtek se vyrovná i víkendové tržbě, protože na pub kvíz chodí několik týmů pravidelně. Určitě to pro nás přináší nové zákazníky a trošku hospoda ožije,“ hodnotí provozovatel pivního baru.
Hotel Záložna zůstal oázou i po roce 1948, koncem 50. let byl ale Rýdl nařčen z okrádání socialistického podniku a strávil ve vězení 15 měsíců. Do milovaného hotelu se už on ani rodina nevrátili.
„Zajíčci jsou velcí stresaři, musí se jim věnovat pouze jeden člověk,“ říká šéf záchranné stanice. A třeba veverky, které ještě potřebovaly příkrmy mlékem, si ošetřovatelé brali domů.
Z pěti stromů, které vysadili do takzvaného pokojíčku u morového sloupu, museli už dva vyměnit. „Podmínky na Masarykově náměstí jsou extrémně stresující,“ uznává šéfka odboru životního prostředí.
Začátkem tohoto týdne se v Česku ochladí až na 11 stupňů Celsia, ale pak teploty postupně vzrostou až na 25 stupňů. Po většinu týdne bude deštivo a objeví se také bouřky.
„My si nedokážeme uvědomit, jak třeba týden, kdy ti lidi tady leží, tak ztrácí tady ty schopnosti. Úchop, jemnou i hrubou motoriku, ztrácí přehled o svém těle,“ upozorňuje fyzioterapeutka.
Na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny budou od pátku vozit cestující místo vlaků autobusy. A to přesto, že velká výluka nezačne a zakázku musí posoudit antimonopolní úřad.
Jihlavští cestáři připraví a spotřebují letos v zimě až deset tun asfaltové směsi denně. Kvůli vrtkavému počasí s častým střídáním teplot se totiž výtluky dělají na silnicích víc než v jiných letech.
Provoz na jindřichohradeckou úzkokolejku mají pomoct vrátit i obce. Podle reorganizačního návrhu, který schválil soud, by měly koupit železniční dráhu. Radnice a kraje jsou k tomu ale zatím skeptické.
Moravu trápí kombinace mrazu a deště. Na většině území se tvoří souvislá ledovka a platí výstraha ve vysokém stupni nebezpečí. Český hydrometeorologický ústav varoval, že se situace bude zhoršovat.
Zástupci Jihomoravského kraje dál žádají reformu dělení daní mezi kraje. „My prostě nikdy nebudeme mít tak dobře opravené silnice jako na Vysočině, když máme menší balík peněz,“ říká hejtman Grolich.
Většinou hasiči odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu. Požárů bylo 49, což je průměrný počet. V Praze vznikly dva od prskavek. Informoval o tom v pondělí mluvčí hasičů Jiří Fröhlich.
Od západu v sobotu začne v Čechách sněžit. Sněžení místy přejde v mrznoucí déšť, který na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku.
Stavba planetária rozšířila stávající hvězdárnu a vyšla na 14 milionů korun. Promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu.
Nápad se ujal a v roce 2002 se na chodníku před restaurací objevila první hvězda. Patřila skupině Maxim Turbulenc. „Oni byli fantastičtí jedlíci,“ dodává restauratér.
Zastavení naučné stezky jsou rozmístěná po trase, kterou chodili Foglarovi táborníci z Ledče od vlaku ke Sluneční zátoce. I dnes vede čistou přírodou proti proudu řeky Sázavy.