Oprava vltavských náplavek se přesunula na léto. Podniky v kobkách na sezonu neotevřou

Původně se opravy pražských náplavek plánovaly na zimu, nakonec se ale odložily na léto. V hlavní sezoně tak projde přestavbou hned trojice z nich - Rašínovo, Hořejší a Dvořákovo nábřeží. Revitalizace dopadne hlavně na provozovatele podniků uvnitř kobek, kteří na sezonu neotevřou. Opravy se totiž týkají především vnitřních nábřežních zdí. Přesto primátorka Adriana Krnáčová (ANO) slibuje, že omezení v oblíbené letní lokalitě budou minimální.

uvnitř dokument Praha (Aktualizováno: 18:45 5. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská náplavka

Pražská náplavka | Foto: Jiří Šeda

„Aktuálně se děje zasíťování Hořejšího nábřeží, tedy nábřeží na smíchovské straně Vltavy, aby následně mohlo být dokončeno volnočasové využití náplavky,“ popsal serveru iROZHLAS.cz koordinátor správy náplavek Jan Nejedlý.

1:38

Ústí nad Labem má svou první náplavku, lidé tam můžou strávit celý den

Číst článek

S opravami se tak začalo před pár dny. Revitalizaci pražských náplavek přitom město schválilo už loni v únoru a podle původního plánu měly práce začít loni na podzim. Posunutí termínu Nejedlý redakci zdůvodnil absencí všech potřebných stavebních povolení.

Ve vnitřních prostorách nábřeží mají vzniknout kavárny, výstavní prostory či sociální zařízení, přestavba se týká celkem 12 kobek. Vedle toho Praha plánuje na náplavkách upravit osvětlení, lavičky, koše či bezpečnostní prvky.

„Vše směřuje k zajištění většího komfortu a bezpečnost návštěvníků,“ pokračoval Nejedlý. Opravy by podle něho měly vyjít na zhruba 225 milionů korun.

Omezení na náplavkách

Přestavba náplavek bude probíhat za provozu, návštěvníkům se tak oblíbená letní lokalita neuzavře. S určitými omezeními však podle koordinátora správy náplavek Nejedlého lidé počítat mají.

„Provoz náplavky jako veřejného prostranství bude omezen opravdu minimálně. Jedná se pouze o tři provozy v takzvaných kobkách a menšího prostoru před nimi. Nedochází tedy k uzavření náplavek, jak se někteří provozovatelé snaží prezentovat a vyvolat tím paniku u lidí. “

Adriana Krnáčová (primátorka)

„Nedojde k tomu, že by náplavka jako celek nebo její velká část byla uzavřena. Maximálně v sezoně dojde k tomu, že budou uzavírány malé prostory pro práce v daném místě revitalizace,“ uvedl dále s tím, že by to však nemělo mít vliv na průchodnost či průjezdnost nábřeží. „Nebude to mít vliv například ani na pořádání farmářských trhů,“ doplnil.

Revitalizace náplavek tak dopadne především na provozovatele podniků v kobkách, kteří na sezonu neotevřou. Jednou z nich je bar Bajkazyl, kterému se postup pražského magistrátu nelíbí.

„Nejvíce nám vadí, že jsme neměli oficiální informace, co se bude dít. Dopis o definitivním uzavření sezony jsme dostali v úterý, což je dva dny po startu sezony,“ popsal redakci provozovatel podniku Martin Kontra.

Přečtěte si dopis ohledně přestavby od městské společnosti Trade Centre Praha, která spravuje náplavky:

Pražské primátorce Adrianě Krnáčové z hnutí ANO proto provozovatelé Bajkazylu poslali otevřený dopis. Vytýkají v něm hlavně způsob komunikace hlavního města. Do vnitřních prostor nábřeží se totiž provozovatelé baru měli podle svých slov vrátit nejpozději v červenci. Od loňského prosince, kdy kobku vyklidili, však neměli až dosud i přes údajné urgence o odkladu přestavby oficiální informace.

„Zmíněný přístup magistrátu k informování partnerů města vnímáme vzhledem ke kontextu doby a geografické polohy České republiky jako mimořádně arogantní. O celé věci rozhodují subjekty, které z principu nečelí finančním rizikům. Naopak pro provozovatele pronajatých prostor jde o rizika doslova likvidační,“ píše se v dopise, který má redakce k dispozici.

Na celou záležitost upozornili provozovatelé Bajkazylu také na facebooku. „Stěžujeme si hlavně na přístup města. Cítíme se více jako stánkaři a máme pocit, že jsme městu odevzdali kus kreativity. V debatě o revitalizaci se ale necítíme jako partneři,“ doplnil Kontra.

Krnáčová: Snaží se vyvolat paniku

Zachování provozu náplavky slibuje také primátorka Krnáčová, podle ní se někteří provozovatelé snaží vyvolat paniku.

Provoz náplavky jako veřejného prostranství bude omezen opravdu minimálně. Jedná se pouze o tři provozy v takzvaných kobkách a menšího prostoru před nimi. Nedochází tedy k uzavření náplavek, jak se někteří provozovatelé snaží prezentovat a vyvolat tím paniku u lidí,“ uvedla serveru iROZHLAS.cz.

„Zázemí a možnosti, které návštěvníkům nabízelo pořádání akcí jako farmářských trhů, nebo provozy na plavidlech na břehu náplavky budou samozřejmě zachovány,“ doplnila.

S rekonstrukcí je podle Krnáčové navíc nutné začít už nyní. Reagovala tak na dotaz, zda nelze opravy odložit na podzim a zimu. „S koncem sezony začne rozsáhlá rekonstrukce celého prostoru náplavek. A díky tomu, že tato menší etapa proběhne už nyní, nebudou muset být náplavky později uzavřeny celé,“ dodala.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme