‚Prezident plodnosti‘ chystá plán na zvýšení porodnosti. Trump ale Američanky spíš nepřesvědčí

V Bílém domě vzniká seznam návrhů, které by měly zvrátit snižující se porodnost v USA. Zprávu, kterou chce Washington vydat do poloviny května, se pokouší ovlivnit i konzervativní spolky a aktivisté. Odbornice na sociální politiku a ženská práva Selma Muhič Dizdarevič se ale domnívá, že nová opatření mohou mít opačný efekt a Američanky se mohou rozhodnout pro bojkot porodnosti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

Stejně jako v mnohých dalších vyspělých státech, tak i v USA populace stárne a porodnost klesá. Zatímco ještě v 90. letech minulého století porodila Američanka za život v průměru 2,1krát, v roce 2023 to bylo 1,62krát, píše britský server The Independent. Do budoucna se proto zvýší tlak na ekonomiku i zdravotnictví. Americký prezident Donald Trump, který se sám označil za „prezidenta plodnosti“, se vývoj proto rozhodl zvrátit.

Jaké konkrétní kroky k tomu zvolí, bude jasné až v polovině května, kdy vydá zprávu s návrhy. Americký deník The New York Times ale zjistil, kdo Bílému domu pomáhá hledat řešení – konzervativní skupiny a aktivisté, často spojení s tvůrci konzervativního počinu Project 2025, který vzbudil před loňskými prezidentskými volbami ve Spojených státech velké debaty. Tvůrci konzervativní iniciativy dávají vyšší porodnost do centra pozornosti a doufají, že Trumpova administrativa udělá to samé.

3:43

Potratová turistika v USA kvete. Můžou vás ale udat, že o možnosti interrupce jinde mluvíte, říká doktorka

Číst článek

„Podívejte se na počet dětí, které hlavní lídři v administrativě mají. Za Bidenovy administrativy jste tolik o dětech neslyšeli,“ řekla pro The New York Times aktivistka Simone Collinsová, která je jednou z těch, kteří poslali do Bílého domu návrhy, jak zařídit, aby měly Američanky víc dětí. Upozorňuje na to, že prezident Trump má pět dětí, viceprezident J. D. Vance tři a miliardář Elon Musk, který má velký vliv na administrativu, jich má nejméně 14.

Matka čtyř dětí Collinsová připravila návrhy pro Bílý dům společně s manželem Malcolmem. Pár navrhuje ocenit matky šesti a více potomků. Odměnou by jim měla být pro tento účel vytvořená národní medaile za mateřství. Zároveň by chtěli zavést národní vzdělávací program pro ženy o menstruačním cyklu, aby si dokázaly udělat představu o tom, v jakém období mají největší šanci otěhotnět.

Jiní aktivisté navrhují dát matkám krátce po porodu jednorázový bonus pět tisíc dolarů, v přepočtu necelých 110 tisíc korun, nebo přesunout 30 procent prestižních vzdělávacích Fulbrightových stipendií, které v USA běžně získávají lidé krátce po škole a často bez rodin, uchazečům z řad rodičů nebo těm, kteří mají již po svatbě. Mluví se také o možnosti zlevnit umělé oplodnění nebo o daňových úlevách pro rodiny s dětmi.

„Zní mi to jako dobrý nápad,“ uvedl v úterý Trump k bonusu pro rodičky. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová dodala, prezident hrdě zavádí nařízení na posílení amerických rodiny. „Prezident chce, aby Amerika byla zemí, kde všechny děti mohou bezpečně vyrůst a dosáhnout amerického snu,“ cituje ji The New York Times.

Nařízení skutečnou pomoc neposkytnou

Selma Muhič Dizdarevič, odborná asistentka na Fakultě humanitních studií, kde se zabývá občanskou společností a sociální politikou, se nedomnívá, že by opatření tohoto typu vedla k nárůstu porodnosti. „Systémy, které nepřímo nutí ženy k tomu, aby měly děti, nejsou podpůrné. 5000 dolarů nepomůže, když musíte investovat sto tisíc dolarů, abyste děti uživily,“ říká pro iROZHLAS.cz.

Transgender ženy si budou muset odpykat trest ve vězeních pro muže, nařídil Trump

Číst článek

Pokud by systém takto fungoval, vedlo by to jen k prohloubení chudoby té nejchudší části společnosti. „Pět tisíc dolarů nemá pro bílou vzdělanou zaměstnanou ženu stejný význam jako třeba pro ženu, která je Afroameričanka a žije v ghettu nebo je v podobném postavení. Může tam dojít k tomu, že z pozice chudoby je pět tisíc dolarů hodně, a i z průzkumů vyplývá, že chudoba neumožňuje dlouhodobé finanční plánování. Paradoxně tak může dojít k tomu, že to budou využívat spíš lidé, kteří řeší svoji akutní situaci. Není to dlouhodobý nástroj,“ uvádí Muhič Dizdarevič.

Opatření by mohla mít i opačný efekt, než jaký chce administrativa prosadit. „Mluvíme o Spojených státech, kde ženy do určité míry získaly vzdělání, dovednosti a pracují. U nich hrozí bojkot jakékoliv porodnosti,“ domnívá se. Ženy se mohou i úmyslně vyhýbat vztahům a jen posilovat populaci single žen, která je už nyní nejvyšší v dějinách lidstva.

„Na porodnost by se mělo jít úplně jiným způsobem, než slibovat nějaké omezené částky, trestat ženy a paternalisticky je přesvědčovat, jako by byly děti, že samy nevědí, co chtějí, nebo si o tom neumějí rozhodnout samy.“

19:20

Psycholožka: Mateřská láska může přijít i ne. Žena, která zvažuje interrupci, potřebuje hlavně podporu

Číst článek

Jedním z důvodů, proč se ženy do mateřství nehrnou, je i vysoká úmrtnost rodiček. Ze všech bohatých států jsou na tom Spojené státy nejhůř. Až v 80 procentech případů by se úmrtím přitom dalo předcházet, píše americké webové zpravodajství Axios. Programy, které by s tím měly pomoci, ale se škrty současné administrativy přišly o finance. Navíc nepoměrně víc umírají těhotné ženy jiné než bílé barvy pleti, a to až čtyřikrát víc než bělošky.

Autonomie žen jako politické téma

Téma reprodukce žen je ve Spojených státech silně zpolitizované a podle odborné asistentky Muhič Dizdarevič vytváří jasné rozdělení mezi republikány a demokraty. Zatímco demokraté by byli pro povolení umělého přerušení těhotenství, republikáni v čele s Donaldem Trumpem by chtěli tuto možnost ženám odepřít. V některých amerických státech už platí jejich kompletní zákaz.

Současná administrativa podniká i další kroky směřující k zasahování do svobodné volby žen o jejich plodnosti. Nové vládní nařízení požaduje po soukromých provozovatelích mobilních aplikací na sledování menstruačního cyklu, aby nastavili, že ženy při přihlášení do aplikace budou muset vyplnit i federální stát, ve kterém žijí.

„Tím pádem by se dalo sledovat, kdy ženě přestane menstruace, a pak by se mohl někdo ze strany administrativy zeptat, proč k tomu došlo,“ popisuje Muhič Dizdarevič. Vláda by tak mohla získat například informace o tom, že žena potrat podstoupila, a pokud by k tomu došlo ve státě, kde jsou zakázané, mohla by ji i lékaře stíhat.

„Trumpova administrativa je v omezování autonomie ve jménu porodnosti velice otevřená a drsná,“ dodává.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme