Přerušení výkonu trestu. Aktéři v kauze strojírenského parku půjdou na svobodu, nemusí ani hradit pokutu

Strojírenský vědeckotechnický park v Buštěhradu je v insolvenci. Pohledávky za jeho někdejšími majiteli jdou do stovek milionů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvyšší soud přerušil odsouzeným v kauze buštěhradského Strojírenského vědeckotechnického parku výkon trestů. Předsedkyně to vysvětluje opatrností, protože musí prozkoumat řadu důkazů a zatím neví, jak o podaném dovolání rozhodne. „Výsledkem dovolacího řízení by mohlo být zrušení napadeného rozsudku. Tím by u obviněných odpadl důvod pro výkon uložených trestů i podklad pro zaplacení přiznané náhrady škody,“ vysvětluje své rozhodnutí.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, peněžité tresty a náhrady vzniklé škody. Takový verdikt si vyslechla na podzim 2023 dvojice podnikatelů, kteří společně vybudovali Strojírenský vědeckotechnický park v Buštěhradě. Podle soudu zneužili dotace a způsobili tak státu a Evropské unii škodu ve stovkách milionů korun.

Od problematické dotace k insolvenci. Buštěhradský vědeckotechnický park má stamilionové dluhy

Číst článek

Sotva ale někdejší jednatel parku Jiří Mráček do vězení nastoupil, už míří zase na svobodu. Nejvyšší soud totiž v rámci dovolacího řízení, o kterém od konce letošního března rozhoduje, vydal usnesení, kterým výkon veškerých udělených trestů přerušil. A důvod? Opatrnost.

Soudkyně Blanka Roušalová ve svém usnesení vysvětlila, že v rámci dovolacího řízení bude třeba důkladně prostudovat rozsáhlý spis k případu a také argumenty, které odsouzení předložili. A to může trvat dlouhou dobu. Přitom ale není podle soudkyně v tuto chvíli jisté, že nedojde ke zrušení původních rozsudků. A to by mohlo vést k situaci, že by některý z odsouzených vykonával trest, který ve skutečnosti vykonávat neměl.

„Za této situace by výsledkem dovolacího řízení mohlo být zrušení napadeného rozsudku Vrchního soudu v Praze, případně též jemu předcházejícího rozsudku Městského soudu v Praze či jen jejich částí. Tím by u obviněných odpadl důvod pro výkon uložených trestů i podklad pro zaplacení přiznané náhrady škody,“ vysvětluje soudkyně.

SVT, Strojírenský vědeckotechnický park, Buštěhrad. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Právě proto „z opatrnosti rozhodla o odložení a přerušení výkonu rozhodnutí“. Zároveň však v usnesení, které je zveřejněno ve veřejné databázi Nejvyššího soudu, upozorňuje, že se tresty odkládají pouze do chvíle, než dovolací řízení skončí a rozhodne se o případném zrušení či potvrzení rozsudku.

O dovolání rozhodoval soud poprvé už loni v prosinci. V té době ale podle mluvčího Nejvyššího soudu Václava Vlčka ještě prvoinstanční soud nedoručil napadaný rozsudek všem odsouzeným. Proto dovolání vrátil a nařídil, aby bylo podáno znovu, až budou splněny všechny náležitosti. K tomu došlo na konci března. Po aktuálním usnesení tak soud prozkoumá celý spis a rozhodne o případu znovu.

Předražené vybavení

Vyšetřování případu se škodou 230 milionů korun probíhalo od roku 2016, kdy se věcí začali zabývat elitní detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Zaměřili se na dotaci, kterou měli podnikatelé Jiří Mráček s Vladimírem Ludvíkem získat z evropských fondů na výstavbu a vybavení vědeckotechnického parku.

Vrchní soud snížil tresty aktérům v případu buštěhradského vědeckotechnického parku

Číst článek

Mráček, někdejší jednatel parku, byl ústřední postavou celé kauzy. Společně s dalším odsouzeným, právníkem Vladimírem Ludvíkem, který působil v dodavatelské firmě, jež se podílela na výstavbě a vybavení parku, měli podle soudu záměrně jednotlivé položky předražovat. A následně si je nechávat proplácet formou evropských dotací.

Že se tím dopustili dotačního podvodu, poprvé konstatoval v roce 2022 Městský soud v Praze. Rok na to vinu obou obžalovaných potvrdil také odvolací senát pražského Vrchního soudu. Tresty ale aktérům dotační kauzy snížil – Mráčkovi vyměřil trest 6,5 roku vězení a peněžitý trest 12,5 milionu korun. Právníkovi a podnikateli Ludvíkovi snížil soud trest na 5 let vězení s peněžitým trestem 1,875 milionu korun. Oba mají také zákaz činnosti ve vedení firem a družstev.

Do toho musejí odsouzení společně nahradit také škodu 229 milionů korun včetně zákonného úroku z prodlení. Vědeckotechnický park, který je od roku 2021 v insolvenci, má zase zákaz přijímat deset let dotace a subvence. Věřitele by to podle dřívějších vyjádření insolvenční správkyně nemělo ovlivnit.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme