Pražští památkáři odmítají pochybení v případě Roithovy vily
Pražský magistrát zvažuje, zda potrestá soukromou firmu, která zbourala cennou prvorepublikovou Roithovu vilu na pražské Hanspaulce navzdory zákazu ministerstva kultury. Z tohoto případu navíc vyplývá, že nejsou památkáři jako památkáři. Ti pražští totiž s demolicí vily nejdřív souhlasili, naopak jejich kolegové z Národního památkového ústavu ji chtěli prohlásit za památku.
„Ten problém byl v tom, že ta stavba se nacházela v lokalitě, která je dnes pouze součástí ochranného pásma Pražské památkové rezervace,“ řekla Jana Hessová z pražského pracoviště Národního památkového ústavu.
Ochrana podle ní spočívá v tom, že stavební činnost nesmí narušovat urbanistickou kompozici Pražské památkové rezervace, její siluetu. Zjednodušeně to tedy znamená, že jde o výšku a hmotovou dispozici stavby.
Jana Hessová z pražského pracoviště Národního památkového ústavu mluví o tom, proč se nepodařilo zachránit vilu na Hanspaulce v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
„Tam nedošlo k žádnému problému. Památkáři se ani jinak vyjádřit nemohli v rámci zákona,“ uvedla Jana Hessová.
Regionální komise podle jejích slov souhlasila s navržením Rothovy vily na prohlášení za kulturní památku.
Vila prvorepublikového architekta měla být památkou, investor ji však zboural
Číst článek
„Bohužel k té demolici došlo dřív, než bylo zahájeno řízení o prohlášení za kulturní památku. Tudíž nedošlo k žádnému porušení zákona,“ doplnila Jana Hessová.