Pochází z období před takzvaným elektrifikačním zákonem Republiky Československé. Je vzácným dokladem historického vývoje rozvodné soustavy vysokého napětí.
Ve skleněné vitríně jsou vyrovnané 30 zlatých uherských dukátů a 72 stříbrných grošů. Do země se poklad dostal někdy po roce 1479. Dalo se za ně koupit třeba 6 koní nebo 26 sudů piva.
Biskup měl podle radních možnost procesy zastavit, a proto si pomník nezaslouží. Jiní jsou zase přesvědčeni, že za to, co pro město udělal, ještě nedostal žádné řádné pocty.
Stavbaři ji museli celou zbořit, protože dřevo napadl škodlivý hmyz a houby. Hosté se ale nemusejí obávat, nová kolonáda bude vypadat úplně stejně, jako ta původní.
Ředitel České filharmonie David Mareček potvrdil, že filharmonie se dopady konsolidačního balíčku až tak zatím nedotknou, neboť už před lety spustili program pro mecenáše.
„Vznešenost zavazuje. To definuje Harrachy absolutně přesně. Byli si vědomi toho, že se musí zasadit o svůj národ, že pokud mají dáno, tak musejí zase dávat dál,“ říká kastelán Rejman.
Návrh na přestavbu haly hlavního nádraží v Praze, který počítá mimo jiné s demolicí části brutalistní budovy ze 70. let a vybudováním nové dřevěné konstrukce, budí emoce.
Okolí dolu Barbora je území zaniklého původního města Karviná, které muselo ustoupit těžbě černého uhlí. Podle památkářů je toto místo velmi cenné a průmysl ho může nevratně poškodit.
K čemu místnost, v níž byla malba objevena, sloužila, není jasné. „Takové malby obvykle vídáme na místech, jež měla imitovat venkovní prostor, hlavně v zahradních sálech,“ říká památkář.
Zatímco město má podle náměstka primátora Lukáše Raszyka (SOCDEM) s Asentalem korektní vztahy, místní spolek, který chce zachraňovat památky staré Karviné, s firmou vede spor o kapličku.
Národní památkový ústav a majitelé zámků se potýkají s nedostatkem financí, od příštího orku budou muset zdražovat pro návštěvníky. Nejdražší na údržbě jsou aktuálně energie.
Město má obavy, že zatím jen lokální poškození budou postupovat dál. „Když to nezastavíme, za rok ten most bude vypadat tak, že neprošel žádnou rekonstrukcí,“ zlobí se starosta.
Hlavním centrem Hradozámecké noci je zámek Hrádek u Nechanic na Královéhradecku. Po celý letošní rok připomíná šlechtický rod Harrachů v projektu Po stopách šlechtických rodů.
V současné době se zpracovává projekt. O konečné podobě brány se rozhodne v nadcházejících měsících. Opravy mají začít příští rok a měly by stát 35 milionů korun.
Socha pochází z druhé poloviny 18. století a jde o významnou památku lokálních kulturních dějin, evidovanou v Ústředním seznamu památek České republiky.
„V roce 1923 se vyjednalo, že tu takzvanou Velkou Ostravu, vytvoří města a obce ostravského klínu, což je území mezi řekami Odrou a Ostravicí,“ vysvětluje historik.
Brzy utichne tikání hodin v hodinové věži. „Hodinový stroj se bude muset zastavit, protože budeme opravovat celou střechu a budou se restaurovat ciferníky,“ říká kastelán zámku.
Deset miliard korun. Zhruba za tuto částku plánují investoři opravit barokní palác Savarin. V něm by mohla být v budoucnu k vidění také Slovanská epopej.
Pokud je v dotovaných projektech spáchán trestný čin, vratka dotace je automaticky stoprocentní. Za zmanipulování zakázky na rekonstrukci Kuksu soudy poslaly do vězení tři muže.
Zóna má ochránit hlavně vnější vzhled domů tak, aby se stavby neměnily při pohledu z ulice. Regulace má zabránit bourání budov nebo jejich necitlivé přestavbě, což se v minulých letech v Brně dělo.
„Výhoda klientů z Ruska a Asie byla, že šlo o organizované zájezdy. To je vždy pro provoz jednodušší,“ říká Oldřich Pešek z Národního památkového ústavu.