Před příchodem bouřek padaly teplotní rekordy. Na Hodonínsku naměřili přes 35 stupňů
Navzdory bouřkám panovala ve středu v Česku tropická vedra. Na některých místech pak dokonce padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde teploměry ukazovaly 35,1 stupně Celsia. Teploty nad třicítkou se v Česku objevily již na konci května, minulý týden vystoupala rtuť až na 36 stupňů.
Nové teplotní rekordy pro 28. červen byly zaznamenány na dvanácti ze 144 meteorologických stanic měřících alespoň třicet let. Všechny stanice, kde rekordy padly, se nacházejí na Moravě a ve Slezsku. Původní rekordy byly u většiny z nich z roku 1994.
Ženu v Praze zasáhl blesk. Ve městě je to rarita, říká lékař
Číst článek
Meteorologové naměřili ve Strážnici na Hodonínsku 35,1 stupně Celsia. Teplota tak těsně překonala rekord právě z roku 1994, který činil 34,9 stupně.
Nové maximum mají také Kuchařovice na Znojemsku, kde bylo naměřeno 33,6 stupně. Předchozí rekord činil 32,4 stupně. V Brně-Tuřanech se teplota vyšplhala na 33,4 stupně, původní maximum bylo rovných 33 stupňů.
Vysoko se teploty dostaly také v Dyjákovicích na Znojemsku s 34,2 stupně nebo v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku s 34,1 stupni.
Teplotní rekord v Kraji Vysočina padl jen v Dukovanech na Třebíčsku. Bylo tam 32,6 stupně Celsia. Dosavadní rekord 32,5 stupně Celsia je z roku 1994.
Moravskoslezský kraj hlásí čtyři nové rekordy
Nejtepleji v Moravskoslezském kraji bylo v Bohumíně na Karvinsku, kde rtuť vystoupala jednu desetinu nad 33 stupňů Celsia. V roce 1963 tam ale 28. července meteorologové naměřili rovných 35 stupňů, takže historické maximum pro dnešní den zůstalo nepřekonáno.
Nová teplotní maxima si ve středu zapsaly měřicí stanice v Ostravě-Porubě, Oticích na Opavsku, Mořkově na Novojičínsku a ve Městě Albrechticích na Bruntálsku.
Nejstarší překonaný rekord byl ten z Města Albrechtic. V roce 1935 tam meteorologové naměřili 30,2 stupně Celsia, nyní to bylo o čtyři desetiny stupně více.
V Oticích pak teplota dosáhla 32,2 stupně Celsia, což bylo o 0,7 stupně více než v roce 1963. V Ostravě-Porubě stanice naměřila 32,8, v roce 1994 to bylo 31,8 stupně. V Mořkově naměřili meteorologové 31,4 stupně, před deseti lety se teplota vyšplhala na 30,1 stupně.
Večer a v první polovině noci lze podle Romana Volného v Moravskoslezském kraji očekávat bouřky a přeháňky, které v noci budou slábnout. Nad ránem může přijít déšť doprovázený bouřkami.
„Ve čtvrtek bude takové hodně proměnlivé počasí, ale vypadá to, že v průběhu dne už budou nějaké přeháňky spíše jenom výjimečně a bude poměrně větrno," řekl meteorolog.
Rekordy ve Zlínském kraji padly na dvou místech
Ve Zlínském kraji byly překonány dva teplotní rekordy pro dnešní den. V Holešově na Kroměřížsku naměřili meteorologové 33 stupňů Celsia. Dosavadní rekord byl 31,9 stupně z roku 1994. Ve Valašském Meziříčí pak meteorologové naměřili 32,9 stupně. O 0,4 stupně tak bylo překonáno dosavadní maximum z roku 1935.
„V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku byla dnes naměřena teplota 32,1 stupně Celsia," uvedl Miloslav Hradil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Ve městě tak byl vyrovnán dosavadní rekord pro 28. červen z roku 1994.
Nejvyšší teplotu ve Zlínském kraji, 33,2 stupně Celsia, naměřili meteorologové ve Starém Městě na Uherskohradišťsku.
Ochlazení a déšť
Horké počasí skončilo, teloty ve čtvrtek výrazně klesnou. V Čechách bude 17 až 21 °C. Na Moravě a ve Slezsku pak 21 až 25 °C, na východě až 28 °C.
V Čechách bude většinou zataženo s deštěm, ojediněle se objeví bouřky. Na Moravě a ve Slezsku očekávají meteorologové oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Večer budou od jihu srážky slábnout a mraky budou ustupovat.