Alkohol na řekách, nízkoemisní vozidla i příspěvek na mobilitu. Zeman podepsal jedenáct zákonů

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal celkem jedenáct zákonů, které tak kompletně prošly schvalovacím procesem a během příštího roku plně vstoupí do české legislativy. Novely se týkají různých oblastí, například ochrany památek v zemi původu, výměny daňových informací nebo zvýhodňování vozidel s nízkými emisemi. Server iROZHLAS.cz přináší jejich přehled.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce k 77. výročí konce druhé světové války v Evropě

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal celkem jedenáct zákonů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Konzumace alkoholu na českých řekách do půl promile

23:45

Munzar: Alkohol na vodě je drobné vítězství. Návrh novely zákona míří na lidi, kteří si dají jedno pivo

Číst článek

Vodákům nebude od příští sezony hrozit pokutu za plutí pod mírným vlivem alkoholu na vybraných úsecích českých řek. Změnu přinese novela o vnitrozemské plavbě.

Novela počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých bezmotorových plavidel. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Tolerance by platila pouze pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz.

Zrušení pokuty nezbavuje vodáky odpovědnosti za případné škody a za jejich jednání.

Zvýšení příspěvků na mobilitu pro lidi se zdravotním postižením

Příspěvek na mobilitu pro lidi se zdravotním postižením vzroste z nynějších 550 korun na 900 korun měsíčně. Příspěvek 2900 korun pak budou dostávat lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných přístrojů k podpoře dýchání. Zvýšení podpor přinese vládní novela o poskytování dávek.

Předloha, která zvyšuje až o čtvrtinu také státní dotaci na zdvihací plošinu a přináší i další změny, má být účinná od prosince. Vyšší příspěvek dostanou hendikepovaní už ve splátce za listopad. Příspěvek na mobilitu pobírá kolem 260 000 lidí.

Reakce na připomínky Evropské komise k zemědělské politice

Novela zákona o zemědělství reaguje na výhrady Evropské komise ke strategickému plánu společné zemědělské politiky v ČR a má za cíl se s nimi vypořádat. Mimo jiné se tím rozšiřuje okruh údajů v registru využití půdy. Bez přijetí novely by bylo od příštího roku ohroženo čerpání dotací.

Výměna daňových informací dopadne i na prodejní platformy

30 transakcí a 2000 eur ročně. Aukro, Vinted a další budou muset předávat údaje o některých prodejcích

Číst článek

Mezinárodní spolupráce při správě daní a automatická výměna daňových informací se rozšíří i o digitální ekonomiku. Novela počítá například s tím, že finanční úřady by mohly pravidelně získávat údaje o prodejcích digitálních platforem, kteří díky nim vydělávají například na pronájmu nemovitostí nebo dopravních prostředků.

Oznamovací povinnost se přitom nebude týkat prodejců zboží malého rozsahu, kteří nepřekročí 30 transakcí ročně nebo částku zhruba 50 000 korun. Novele se server iROZHLAS.cz věnoval již dříve, dotkne se i dalších typů internetových prodejních platforem. Jde o ty, které usnadňují poskytnutí nemovité věci, dopravního prostředku, osobní služby a prodej zboží.

Ochrana památek v zemích jejich původu

Nová pravidla mají zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť. V některých politicky nestabilních státech Blízkého východu se tak získávají peníze sloužící k financování terorismu.

Zákon připravila už minulá vláda Andreje Babiše (ANO), sněmovna v předvolebním složení ho ale nestihla schválit. Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) měl být zákon navazující na pravidla Evropské unie přijat už do konce předloňského roku.

Digitalizace povolování vývozu vojenského materiálu

Změna zákonů v zahraničním obchodu s citlivým materiálem souvisí s digitalizací veřejné správy. Norma upravuje podávání žádostí prostřednictvím elektronických formulářů s využitím automatického načítání údajů ze základních registrů a agendových systémů státní správy. Počítá s využitím autorizace uživatelů přes národní bod pro identifikaci a autentizaci.

Program státních záruk jako pomoc vývozcům kvůli Ukrajině

Vývozcům má s dopady války na Ukrajině pomoci program státních záruk. Za investiční úvěry nebo půjčky na pracovní kapitál bude ručit stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Záruční program bude obdobou dříve spuštěného titulu COVID plus. Ten vznikl na podporu velkých exportně zaměřených firem v důsledku pandemie koronaviru. Na záruky má být vyčleněno až zhruba 6,25 miliardy korun.

Zvýhodnění vozidel s nízkými emisemi při zakázkách

Evropská komise plánuje přísnější emisní limity pro auta. Norma Euro 7 se bude týkat i brzd a pneumatik

Číst článek

Zadavatelé budou muset u zakázek na zajištění veřejné dopravy stanovit minimální podíl vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi. Opatření má zvýšit počet ekologických vozidel používaných státem, kraji nebo obcemi. Stejně tak se má zvýšit počet ekologicky šetrných vozidel, která se používají k zajištění dopravní obslužnosti.

Cílem je přinést lepší ovzduší hlavně ve městech a také pomoci ochraně klimatu. Zákon počítá s výjimkou například pro zemědělská nebo lesnická vozidla, pásová vozidla, vozidla určená speciálně pro ozbrojené síly, sanitky nebo třeba autojeřáby.

Minimální podíl ekologických vozidel do konce roku 2025 je stanoven pro osobní automobily, mikrobusy a lehká užitková vozidla na 29,7 procenta, pro autobusy 41 procent a pro nákladní automobily devět procent. V dalším období do konce roku 2030 se limity dále zvýší

Vyšší ochrana dodavatelů řetězců před nekalými praktikami

Zákon o významné tržní síle, který má chránit dodavatele velkých obchodních řetězců před nekalými praktikami, se bude vztahovat i na menší firmy než dosud.

Ze zákona zmizí nynější definice, podle níž je významnou tržní silou postavení, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu dodavatelům. Nově se bude významná tržní síla posuzovat podle obratu obou stran kontraktu.

Povinnost uvádět původní cenu jako opatření proti falešným slevám

Obchodníci budou muset na zboží, které nabízejí ve slevě, povinně uvádět i jeho původní cenu. Změnu přinese vládní novela o ochraně spotřebitele, která má ztížit prodejcům uvádění falešných slev.

U zlevněného zboží budou obchodníci muset podle předlohy nově uvádět, za jakou nejnižší cenu před prvním uplatněním akce produkt nabízeli v období ne kratším než 30 dnů. Pokud zboží nabízeli kratší dobu, budou uvádět nejnižší cenu za uplynulou dobu. Má to zabránit klamání spotřebitelů ohledně výše slevy.

Změny používání části zdravotnických prostředků

Zákon se týká prostředků in vitro, tedy vybavení a přístrojů, které se používají například pro vyšetřování a stanovení diagnózy ze vzorků krve, moči či materiálu z lidského těla. Pojednává o jejich vstupu na trh nebo o požadavcích na bezpečnost.

Zeman podepsal navíc i související novelu, která upravuje například reklamu na tyto prostředky.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme