Zeman se v milosti pro podnikatele nedržel názoru poradců. ‚Rozhodl se podle sebe,‘ říká zdroj z Hradu
V kauze kontroverzní milosti přibyly nové pochybnosti. Právní experti prezidentské kanceláře nedoporučili udělit milost olomouckému podnikateli Pavlu Podroužkovi. Přesto se tak prezident Miloš Zeman loni v září rozhodl. Radiožurnálu to potvrdily dva důvěryhodné zdroje z prezidentova okolí.
„Pan prezident dostal na stůl velmi podrobnou zprávu, která se týkala pana Podroužka. Udělení milosti bylo nedoporučeno. Ale samozřejmě je prezidentovým právem, aby se rozhodl podle sebe a zaškrtl kolonku udělit,“ uvedl zdroj z okolí Pražského hradu, který nechtěl být jmenován.
„Zpráva měla zhruba deset stran a shrnutí bylo ‚nedoporučujeme‘,“ popsal další zdroj s tím, že oficiálně se vyjádřit nemůže, protože za Hrad má komunikovat jen tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.
Co odpustil prezident Zeman podnikateli? 125 fiktivních faktur a krácení daně se škodou osm milionů
Číst článek
Ten však nevysvětlil, co prezidenta přesvědčilo k nevyslyšení názorů svých odborníků. „K předmětné milosti již nemám co sdělit,“ uvedl jen.
Radiožurnál už dříve upozornil, že Podroužek je sice podle žádosti o milost už tři roky vážně nemocný, za tu dobu se však dostal do vedení šesti firem a podle dokumentů cestoval i do Karibiku.
Jak to všechno při své vážné nemoci zvládá, Podroužek dlouhodobě odmítá vysvětlit. „Nebudu vůbec nic komentovat a nemám zájem se s vámi o ničem bavit,“ odbyl v lednu dotazy Radiožurnálu.
Doporučení udělit, či neudělit milost zpracovává odbor legislativy a práva, kterému šéfuje Václav Pelikán. Na dotaz, proč prezident rozhodl opačně, než jaká byla doporučení, odvětil, že k tomu nebude nic říkat. „Nezlobte se, ale to nemohu komentovat,“ uvedl pouze.
Prognózy se nenaplnily
Nedávno Podroužek dokonce před soudem prohlásil, že se mu daří dobře a prognózy lékařů se nenaplnily. Stalo se to během obhajoby u Okresního soudu v Olomouci, když podnikatel zdůvodňoval, proč chce zpět svůj řidičský průkaz, o který přišel kvůli jízdě s nejméně 1,42 promile alkoholu v krvi.
Milost pro olomouckého podnikatele. I když měl být těžce nemocný, rozvíjel byznys v Karibiku
Číst článek
„Bylo to fatální selhání z jeho strany (jízda v opilosti – pozn red.), ale v tom termínu se dozvěděl, kolik času mu zbývá. Ten čas překročil a daří se mu dobře, prognózy, které byly specifikovány, se nenaplnily,“ parafrázovala v rozsudku Podroužkovu obhajobu soudkyně Okresního soudu v Olomouci Kristýna Hradilová.
Právě vážný zdravotní stav byl přitom důvodem, proč prezident Zeman zastavil Podroužkovo trestní stíhání za daňové podvody a zrušil mu podmínku za řízení v opilosti. Zákaz řízení mu ponechal.
Milostí prezidenta se po reportážích Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz začala zabývat policie a nedávno zahájila úkony trestního řízení. Server Seznam Zprávy pak jako první upozornil, že detektivové prověřují podezření z podvodu, respektive z padělání a pozměňování lékařské listiny.
Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2. Jeho mluvčí Aleš Cimbala nechtěl komentovat, zda má policie k dispozici i nedoporučující stanovisko právního odboru Pražského hradu.
Video zachycuje pouze část říjnového rozhovoru s podnikatelem Podroužkem.
„Tato informace se týká samotného průběhu prověřování, není možné ji jakkoliv potvrzovat, či vyvracet, lze jen obecně říci, že se orgány činné v trestním řízení budou zabývat všemi okolnostmi a skutečnostmi,“ uvedl mluvčí.
I kdyby se ale ukázalo, že lékařské zprávy byly nepravdivé, tak to na udělení milosti nemá vliv. „Podle našeho názoru se na udělené milosti nic nezmění ani v případě, kdy by se prokázalo, že byly v této věci předloženy nepravdivé lékařské zprávy,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Markéta Poslušná.
Třetí abolice
Abolici udělil Miloš Zeman teprve potřetí za celou dobu svého prezidentování. V předchozích dvou případech byly důvody naprosto zřejmé.
V létě byl tak nemocný, že dostal milost od Zemana. Nedávno před soudem řekl, že už se mu daří dobře
Číst článek
Na žádost státní zástupkyně zastavil v roce 2016 stíhání muže, který kvůli poškození mozku po cévní mozkové příhodě nebyl schopen chápat smysl trestního řízení.
V roce 2018 pak Zeman zastavil stíhání pro neplacení výživného u muže, který přišel o obě nohy. Zároveň mu odpustil roční vězení. Zeman před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů.
Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít vážné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.
Miloš Zeman měl milost podepsat pět dní před nástupem do nemocnice, již 9. září. Pražský hrad ale nejdříve uváděl, že prezident rozhodl o udělení milosti 14. září, tedy v den, kdy nastoupil na zářijový pobyt v nemocnici.