Přibývá lidí s bezlepkovou dietou. V Česku chybí potraviny i péče

Sehnat bezlepkové potraviny je hlavně v menších městech velký problém. Lidí trpících celiakií přitom stále přibývá. Jsou odkázaní pouze na jídlo, které neobsahuje ani stopu pšenice, ječmene, žita nebo ovsa. Sdružení Celia proto začalo v Liberci a v Jablonci nad Nisou pořádat pravidelné semináře, na kterých si takto postižení lidé mohou vzájemně poradit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrnka obilí

Zrnka obilí | Foto: Corel GALLERY

V místnosti sedí asi deset lidí, kteří jsou buď sami nebo jejich děti odkázáni na bezlepkovou stravu. Většina si zapisuje, kde potraviny, ve kterých není ani stopa obilí, seženou.

Předsedkyně sdružení Celia Helena Sasová potvrzuje, že je to pro ně životně důležité: „Pokud se celiak léčí, to znamená dodržuje bezlepkovou dietu, je jeho život z hlediska zdraví stejný jako u každého jiného člověka. Pokud se však neléčí, problémy nastávají a nezřídka končí neléčená celiakie smrtí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Šumová natáčela na semináři pro lidi trpící celiakií

„Už to dodržujeme čtyři roky a už jsme si docela zvykli. Člověk samozřejmě dělal dietní chyby, ale postupem času jsme přišli na to, aby problémy jako průjem nebo bolesti břicha neměl,“ říká paní, která má doma čtrnáctiletého syna s celiakií.

Všichni se shodují na tom, že sehnat bezlepkové potraviny v běžném obchodě znamená velké hledání. „Není to nakupování, je to shánění,“ tvrdí jedna z účastnic semináře.

Podle Heleny Sasové lidem s celiakií mnohdy nezbyde nic jiného než objednat nákup potravin přes internet.

Není podpora ani u prodejců, ani u lékařů

Pár kilometrů odtud, v Polsku a v Německu, je však výběr bezlepkových potravin podstatně širší. „Politika našich supermarketů je diametrálně odlišná od prodejní politiky v zahraničí,“ říká Sasová. Příčinou může být množství zákazníků.

Lidé také hovoří o tom, že test na zjištění celiakie si museli u lékaře doslova vybojovat. Helena Sasová tvrdí, že celiak není pro zdravotní systém zajímavý, protože nepotřebuje prášky. Řada lidí tak podle ní vůbec neví, jakou nemocí trpí.

„Celiakie se vyskytuje zhruba u 1-1,3 procenta lidí. To znamená, že v České republice by mělo touto nemocí trpět zhruba 100 tisíc lidí a diagnostikovaných je 6 až 7 tisíc. Většina tedy o celiakii neví a neléčí se,“ upozorňuje.

Lenka Šumová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme