Každé čtyřicáté české dítě trpí celiakií, rodiče o tom ale často neví, informuje regionální Deník. Podle týdeníku Ekonom by silná koruna mohla zlevnit letní dovolené v zahraničí.
Celiakie, tedy nesnášenlivost lepku, je nepříjemná a hlavně drahá nemoc. Léčit se dá jen bezlepkovou dietou, za kterou ale pacienti zaplatí až desetkrát víc než za běžnou stravu a zdravotní pojišťovny na ni přispívají jen málo. Přitom lidí s touto diagnózou v posledních letech přibývá. Podle statistik pojišťoven a lékařů je to v současné době zhruba jeden nemocný na 200 obyvatel.
Některé výrobky z obilovin Češi přestávají jíst. Podle Svazu průmyslových mlýnů za to může v řadě případů obava z lepku. Bílkovina, která může způsobit alergii nebo přerůst až v celoživotní nesnášenlivost, takzvanou celiakii, je podle svazu opředena řadou mýtů.
Rodiče celiaků se bouří proti školním jídelnám. S novou vyhláškou o stravování totiž některé školy dětem přestaly vařit jídla bez lepku. Tvrdí, že je to moc komplikované a nemají na to peníze. Kritizuje to třeba rodina Kocourových z Prahy 9.
Dnes je Mezinárodní den celiakie. Celiakie je střevní onemocnění, za které může lepek v potravinách. Léky na nemoc neexistují, pomáhá jen celoživotní přísná dieta. Pokud ji pacient nedodržuje, hrozí mu vážné zdravotní problémy.
Už tři měsíce mají restaurace povinnost uvádět alergeny, které obsahují nabízená jídla. Jenže řada podniků se tomu vyhýbá nebo na přítomnost mouky, vajec či ořechů upozorňuje nesprávným způsobem. Potravinářská inspekce proto chystá plošnou kontrolu. A její pracovníci varují, že pokud zjistí nedostatky, mohou rozdat až desetimilionovou pokutu.
Školy už mohou legálně připravovat stravu žákům s dietou, například diabetikům a celiakům. Umožňuje to novela vyhlášky ministerstva školství, která platí od prvního února. Někde se potřebám těchto dětí přizpůsobili už dříve, a ulehčili tak rodičům starosti se stravováním. Jinde si na dietní jídlo ještě počkají.
Svaz pacientů navrhuje, aby zdravotní pojišťovny hradily pacientům s celiakií bezlepkovou stravu až do výše 12 tisíc korun ročně. Jak dnes uvedla senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková, tento návrh už je předjednaný s ministrem zdravotnictví.
Každý měsíc dá pacient s celiakií - tedy nesnášenlivostí lepku - za jídlo o tři tisíce korun víc ve srovnání se zdravým člověkem. Dieta je přitom pro celiaky jediným lékem. Musí nahradit mouku bezlepkovou směsí, víc zaplatí i za těstoviny nebo sladkosti. První bezlepkový den v České republice je právě dnes.
Přibývá dospělých - dokonce i seniorů - kterým lékaři poprvé v životě oznámí, že mají alergii na lepek. Nejčastěji se sice nemoc odhalí v dětství, ale někteří pacienti mají léta různé potíže, než se na ni přijde. V Česku se počet nemocných odhaduje na padesát tisíc, ale diagnózu prý zná jenom asi desetina.
Lidé, kteří trpí celiakií, musí celý život držet přísnou bezlepkovou dietu, která je v Česku stále velmi drahá. Zatímco jiné evropské státy hojně na potraviny přispívají, v tuzemsku jsou to stále nepatrné částky. Příští rok se dotace zvýší jen o pár desítek korun.
Sehnat bezlepkové potraviny je hlavně v menších městech velký problém. Lidí trpících celiakií přitom stále přibývá. Jsou odkázaní pouze na jídlo, které neobsahuje ani stopu pšenice, ječmene, žita nebo ovsa. Sdružení Celia proto začalo v Liberci a v Jablonci nad Nisou pořádat pravidelné semináře, na kterých si takto postižení lidé mohou vzájemně poradit.
V Praze se v sobotu na celostátním setkání sejdou lidé, kteří trpí celiakií - tedy vrozenou nesnášenlivostí lepku. V Česku jsou jich desítky tisíc, ve skutečnosti ale může být nemocných daleko víc.