Přibývá stále více úrazů při adrenalinových sportech
Záchranáři varují, že přibývá stále více úrazů při adrenalinových sportech, které jsou navíc stále závažnější. Lidé si totiž často myslí, že se za peníze, které je stojí třeba kurz paraglidingu, naučí s padákem stejně bezpečně, jako profesionálové. A pak často přecení své síly.
Záchranáři jezdí ke sportovcům, kteří přecenili své síly, čím dál častěji. Divoké jízdy na horských kolech, čtyřkolkách nebo motorkách jsou stále rychlejší, proto jsou i úrazy nebezpečnější.
„Samozřejmě nejzávažnější jsou úrazy, které ohrožují život a hlavně které člověka nějakým způsobem invalidizují, například úrazy hlavy, protože člověk potom není schopen v reálné životě fungovat tak, jak předtím. Jsou to i úrazy končetin, kde je ztížen pohyb člověka – je invalidní, potřebuje nějakou pomoc, trvalou péči,“ říká Jaroslav Valášek z pražské záchranné služby.
Pro toho, kdo se k nějakému sportu dostane poprvé v životě, může být adrenalinová i jinak docela klidná zábava.
„Je to jízda na koni, pády z koně, kopnutí koně, tam je nárůst zejména ve Středočeském kraji. Jedná se hlavně o mládež, která v oddílech působí nebo sportuje,“ říká ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.
Léčení těžkých úrazů může stát od 10 tisíců do milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje, že by si pacienti, kteří mají adrenalin v oblibě, připlatili.
Podle přednosty ortopedické kliniky pražské nemocnice Bulovka Pavla Dungla by měli mít adrenalinoví sportovci připojištění. „Není správné, když je to hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění. Platit nějaké procentuální sazby je nesmysl, bylo by lepší, kdyby to mělo speciální pojistku na tyto druhy sportovních činností.“
Až se stanoví, co bude ve zdravotnictví standard a nadstandard, mohlo by se zavést připojištění. Lékařům se ale vybavuje spousta problémů v praxi, třeba u dětských úrazů jde těžko zjistit, jestli měl pacient přilbu, bederní pás nebo jinou ochrannou pomůcku.