Pro udržení koalice budou potřeba pevné nervy, řekl Sobotka
Oproti hnutí ANO, současnému koaličnímu partnerovi a sokovi do podzimních krajských voleb, má prý ČSSD výhodu stabilních voličů. Z uprchlické krize podle premiéra Bohuslava Sobotky strana téma dělat nechce. V rozhovoru pro HN také odmítl vypsání referenda o vystoupení z EU.
„Určitě bych chtěl, abychom byli silnější,“ komentoval Sobotka aktuální preference ČSSD. „Vážím si toho, že se nám podařilo po letech, kdy neseme vládní odpovědnost, udržet takhle silnou voličskou základnu,“ dodal s odkazem na blížící se krajské volby.
Právě ta hnutí ANO vedenému Andrejem Babišem podle Sobotky chybí. „Jeho voliči jsou hodně nestabilní a budoucnost toho hnutí bude o odchodu nespokojených voličů,“ řekl. Právě s podzimními volbami Sobotka spojil svou budoucnost v ČSSD. „Pokud bude důvěra voličů dostatečná, přijedu příští rok na jaře na sjezd a budu se ucházet o vedení strany a budu chtít vést sociální demokracii do příštích sněmovních voleb,“ zdůraznil premiér.
Za další výhodu ČSSD považuje fakt, že kampaň před krajskými volbami mohou sociální demokraté stavět na značce a není spojená jen s jedním člověkem. Negativně by ji podle předsedy strany neměla ovlivnit ani kauza Altner, kvůli které musí ČSSD šetřit.
„Určitě byla pro ČSSD nevýhodná,“ zhodnotil smlouvu s právníkem Altnerem o zastupování u soudu o vlastnictví Lidového domu. „Odpovědnost vždycky nese ten, kdo podepisuje smlouvu. Miloš Zeman byl tehdy statutární představitel ČSSD,“ pokračoval.
‚Dělat téma z uprchlíků nemá smysl'
Sobotka v rozhovoru zdůraznil, že nechce dělat téma z migrace. „Podívejte se, kolik je uprchlíků v Česku. To asi není úplně logické, že bychom dělali téma voleb z uprchlíků, když tady žádní nejsou,“ prohlásil.
Klíčové je podle Sobotky, aby ČSSD přestála krizi, kterou v současné době procházejí všechny tradiční demokratické strany v Evropě. „Buď tady bude silná sociální demokracie, nebo autoritáři a nacionalisté,“ prohlásil.
„Debatu před příštími parlamentními volbami budou hodně ovlivňovat otázky, jestli chceme zůstat v Evropě a v jaké Evropě. My nechceme zpochybňovat základní konstanty, tedy naše členství v NATO a Evropské unii,“ zdůraznil. „Ne že bychom nechtěli změny, ale neznamená to, že musíme Evropu rozbít, jak to navrhují euroskeptici.“
Sbližování životní úrovně v EU
Sobotka chce, co se budoucnosti Evropské unie týče, podporovat sbližování životní úrovně mezi jednotlivými zeměmi, které podle něj v poslední době neprobíhá moc uspokojivě. Česko by prý mělo časem přijmout i společnou evropskou měnu.
„Dříve nebo později budeme na přijetí eura připraveni a bude to pro nás výhodné. Jestliže svět bude nejistým místem jako dnes a budou se zhoršovat rizika terorismu a náboženského fundamentalismu, eurozóna bude zajímavým místem pro investice,“ odhadl.
Zároveň odmítl vypsání referenda o vystoupení České republiky z EU, o kterém po brexitu mluvil například prezident Miloš Zeman, s tím, že podobný krok by byl v rozporu s národním zájmem i proti pracovním místům.
Program dotáhnout i přes problémy
Na otázku ohledně šarvátek, které v poslední době koalice tvořená kormě ČSSD a hnutí ANO i KDU-ČSL řešila, Hospodářským novinám odpověděl: „My jsme se dohodli v koalici, že je naším zájmem dotáhnout do konce vládní program. Což v případě této koalice znamená především pevné nervy. Samozřejmě že budou po cestě problémy.“
Za jeden z nich považuje i spor s ministrem dopravy za ANO Danem Ťokem kvůli mýtu. Po něm bude chtít, aby se od ledna znovu vybíralo. Prodloužit smlouvu s Kapschem chce nanejvýš na tři roky, a to pouze pokud resort nenajde jinou cestu. „Zdá se mi, že na ministerstvu dopravy pracují pomalu,“ řekl v rozhovoru.
Do prezidentských voleb podle něj ČSSD svého kandidáta vůbec postavit nemusí. Je údajně možné, že strana podpoří někoho jiného.