V hospodách se nadále kouřit nebude. Ústavní soud ale udělal v protikuřáckém zákoně změny
Úplný zákaz kouření v restauracích nadále platí. Ústavní soud ale provedl v protikuřáckém zákoně jiné dílčí škrty. Zrušil zákaz pít alkohol u činností, při nichž by pak člověk mohl ohrozit sebe sama. Ustanovení podle soudu dopadalo na kohokoliv i při rutinních činnostech, třeba sekání trávy a žehlení.
Ústavní soud (ÚS) také zúžil zákaz prodeje tabáku a alkoholu na akce určené výhradně pro děti. Dosud se zákaz týkal také akcí určených převážně pro děti. Slovo převážně soud ze zákona vypustil.
V hospodách se díky vodním dýmkám na cigarety opět kouří. Výjimka se na ně ale nevztahuje
Číst článek
Při rozhodování o zákazu kouření v restauracích nebyl ÚS jednotný, šest soudců z 15 zaujalo odlišné stanovisko. Podle většiny soudců sice úplný zákaz kouření není jediným či nejlepším možným řešením, nejde však o nepřípustný zásah do základních práv. Zákaz sleduje legitimní cíl, tedy ochranu zdraví lidí.
„Zákonodárce tím není zbaven prostoru pro případnou jinou regulaci kouření v prostorách stravovacích služeb,“ řekl soudce zpravodaj Pavel Rychetský.
Senátor Ivo Valenta (za Soukromníky) tuto část nálezu bere jako impulz pro další snahy o zmírnění zákona. Cílem je podle něj alespoň to, aby bylo možné zřizovat stavebně oddělené kuřárny.
Protikuřácký zákon soud zkoumal z podnětu 20 senátorů víc než rok. Kromě úplného zákazu kouření v restauracích ponechal v platnosti zákaz prodeje alkoholu v automatech a zákaz podávání a prodeje alkoholu lidem, u nichž lze předpokládat, že ho vypijí a budou řídit auto nebo vykonávat jinou rizikovou činnost ohrožující zdraví a majetek.
Infarktů v Česku ubylo až o 13 procent. Lékaři to přisuzují i protikuřáckému zákonu
Číst článek
Soud nevyhověl ani návrhu na zrušení paragrafů, podle kterých přepravu a lékařské vyšetření nezletilých pod vlivem alkoholu hradí zákonný zástupce.
Na vyhlášení středečního nálezu čekala také sněmovna, která má příští týden začít projednávat poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona, oficiálně zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.
Vláda se zmírněním nesouhlasila. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v březnu novinářům řekl, že mezi ministry převážil názor, že je příliš brzy na posouzení dopadů zákona, který platí od konce loňského května.
Ve středu po rozhodnutí ministra verdikt potěšil. „Já rozhodnutí naprosto vítám, protože dlouhodobě říkám, že ten zákaz není protiústavní. Ústavní soud se bezpochyby podíval do zahraničí, kde tyto zákazy jsou běžné,“ řekl Vojtěch novinářům ve Sněmovně. Podle něj by bylo podivné, kdyby zrovna v Česku byl zákaz kouření v restauracích vyhodnocen jako protiústavní, když v okolních státech ho právní řád připouští.
Senátor Kubera, který byl jedním z 20 senátorů, o rozhodnutí řekl: „Záběr nálezu je takový, že Ústavní soud nerozhoduje o tom, jakým způsobem upraví Poslanecká sněmovna, potažmo Senát, ten stávající zákon. Jestli ho zmírní, zřídí kuřárny, povolí kouření v malých hospůdkách na vesnici. Ústavní soud nedal žádný pokyn, že nemůže,“ řekl Kubera.