Půl roku od povodní: Lidé stále suší domovy, podnikatelé svá konta
Velká voda před půl rokem zaplavila Česko a napáchala škody za více než 15 miliard korun. Do dnešních dní se s následky vypořádávají obyčejní lidé, zemědělci nebo lesníci. Co jim voda vzala, pomalu získávají zpět.
Uplynulo šest měsíců od chvíle, kdy velká voda v Česku ničila domy, silnice, lesy a pole. Řada obcí byla tehdy vyplavena a její obyvatelé evakuováni.
Lidem postiženým povodní pomáhaly v nejtěžších chvílích záchranáři a blízcí, následně také veřejné sbírky, do kterých se zapojilo několik organizací, včetně Českého rozhlasu. Lidé poslali kolem dvou set tisíc dárcovských sms a do sbírek daly desítky milionů korun.
Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl statik Milan Vašek ze stavební fakulty ČVUT
Dodnes se ale početná část, kteří povodně zažili doslova na vlastní kůži, musí potýkat s jejich následky - i půl roku po velké vodě mají doma vlhké stěny, ve sklepech vysoušeče a na jejich domech se objevují praskliny.
Přitom dlouhých šest měsíců může za dostatečné teploty podle statika a soudního znalce Milana Vaška ze stavební fakulty ČVUT postačit k tomu, aby se zdivo vysušilo.
V některých místech se ale může voda držet i několik let. „Protože se to dostatečně neprohřeje a neodvětrá,“ vysvětluje Vašek.
Na Litoměřicku kvůli červnovým povodním stále bojují s vlhkostí
Číst článek
S mrazy teď navíc přicházejí další komplikace - vlhké zdi můžou začít o to víc praskat. Podle Vaška by proto zvláště v tomto období neměly majitelé domů, které voda vyplavila, polevovat v úsilí své bydlení zachránit: „Stále by tam měly mít odvlhčovače, vytápět a větrat.“
Válka s přírodou
Lidem pomohli sbírky, podnikatelům vynahradí škody stát. Mezi lesníky a podnikatele v oboru myslivosti rozdělí ministerstvo zemědělství v rámci kompenzací 28 milionů korun, o dotaci mohou zájemci žádat ještě čtyři dny.
Zemědělci dostanou 305 milionů, povodně jim způsobily škody v hodnotě 1,8 miliardy korun. Škodných protokolů přitom poslali na 1600, podle mluvčí resortu zemědělství se ale na některé nahlášené události kompenzace nevztahují a poškozené statky, o které se jedná, mohly být pojištěny.
Miliony korun rozdalo také ministerstvo životního prostředí. V první vlně přispělo lidem i obcím na vysoušeče nebo nářadí. Dotace se týkaly i výměny zničených kotlů, na ty úřad vyčlenil 25 milionů korun a rozdělil je mezi lidi.
Jihočeská Putim na velkou vodu jen tak nezapomene. Následky odklízí doteď
Číst článek