Z výboru ROP Severozápad odstoupili všichni politici za Ústecký kraj. 'Nemůžeme se dohodnout,' tvrdí

Z výboru Regionální rady soudržnosti (ROP) Severozápad odstoupilo všech osm členů za Ústecký kraj. Vysvětlují to chybějícím společným postupem s kolegy z Karlovarského kraje ohledně financování některých starých projektů.

Ústí nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo dotačního úřadu Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem

Sídlo dotačního úřadu Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem | Zdroj: ČTK

Ústecký exhejtman Šulc dostal podmínku za zlaté padáky pro bývalé ředitele ROP Severozápad

Číst článek

Výbor ROP Severozápad je složen z politiků obou zmíněných krajů. ROP Severozápad provázely potíže od roku 2010. Postupně byli obviněni všichni ředitelé úřadu, úředníci i politici, soudy už vynesly i několik rozsudků.

Ruce pryč

Současný problém se týká projektů, u nichž byly při auditu objeveny nějaké nesrovnalosti. Jejich předkladatelé se posléze obrátili na ministerstvo financí, které rozhodlo o snížení nebo zrušení pokuty.

"Jde tak o dofinancování těchto projektů, které se nám vrací z ministerstva financí. Vůle Ústeckého kraje je dát ROPu Severozápad na to peníze, ale nevíme kolik, jak. S Karlovarským krajem jsme se zatím nedohodli a ministerstva od toho dosud dávala ruce pryč," uvedl dosavadní předseda výboru a radní z Ústeckého kraje Jaroslav Komínek (KSČM).

Nejen Čapí hnízdo. Projděte si seznam 44 podezřelých projektů, které chce Brusel vyjmout z dotací

Číst článek

"Sedíme ve výboru rok, nejsme schopni o ničem rozhodnout a doufáme, že touto situací se to pohne a stát si konečně uvědomí, že tu vznikl problém," řekl Komínek. Podle něj nejde o výši financí, ale o to, že není vůle rozhodnout na žádné úrovni. Jde o 15 projektů, o jednom bylo rozhodnuto pravomocně.

Odstoupení členů z Ústeckého kraje chod úřadu podle mluvčího ROP Severozápad Pavla Žinčíka nijak neohrožuje. Do devadesáti dnů musí zastupitelstvo Ústeckého kraje zvolit nové členy. "Myslím, že z ústecké strany nebude vůle obsadit výbor do doby, než se problém vyřeší," uvedl Komínek. Pokud nebudou noví členové zvoleni, obrátí se úřad na ministerstvo pro místní rozvoj.

Náplní úřadu je zejména kontrola projektů, které v minulosti získaly dotace. Úřad postupně utlumuje svou činnost. V dubnu se uzavře pobočka v Karlových Varech a zaměstnanci, kteří kontrolují realizaci proplacených projektů, budou už jen v Ústí nad Labem. Úřad proplatil za dobu fungování 19,4 miliardy korun, zhruba miliarda korun zůstala nevyčerpaná kvůli pozastavení činnosti úřadu v souvislosti s vyšetřováním různých kauz. Fungovat by měl úřad do roku 2023. V novém programovacím období 2014 až 2020 ale nahradil všechny Regionální operační programy (ROP) Integrovaný regionální operační program (IROP), který je řízen ministerstvem pro místní rozvoj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme