Rozhovor s Kaiem-Olafem Langem nejen o česko-německých vztazích

V Praze je na návštěvě německá kancléřka Angela Merkelová. Právě probíhajícímu jednání s premiérem Mirkem Topolánkem měla dominovat agenda Evropské unie. O tomto tématu i o dalších otázkách česko-německých vztahů mluvil zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek s analytikem prestižní berlínské Nadace pro vědu a politiku Kaiem-Olafem Langem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Spolková kancléřka Angela Merkelová přijela do Prahy řešit hlavně agendu Evropské unie. Taky by se ráda seznámila s plány a záměry českého předsednictví "sedmadvacítky," které se kvapem blíží. Česká strana zase na jednání chtěla zavést řeč na otázku německého pracovního trhu, který pro Čechy zůstává i 4 roky po našem vstupu do Evropské unie uzavřen.

Česká republika začíná v Německu tak trochu získávat nálepku dalšího "zlobivého dítěte" Evropské unie. Kromě "zamrzlého" schvalování Lisabonské smlouvy to nejnověji potvrdil i zdrženlivý český postoj k návrhu unijních opatření pro boj s finanční krizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hošek hovoří s analytikem Kaiem-Olafem Langem

Šéfka spolkové vlády tak je nepochybně zvědavá, jak pokročily přípravy českého předsednictví a jaké cíle si Praha předsevzala. Podle Kaie-Olafa Langa ovšem Berlín nepochybuje o tom, že Česko svou roli v čele "sedmadvacítky," minimálně organizačně, zvládne.

Česko je po Slovinsku druhou zemí ze Střední a Východní Evropy, která si předsednickou roli vyzkouší. Kai-Olaf Lang si myslí, že Praha je jinou váhovou kategorií než Lublaň a má rozhodně větší ambice. V zahraniční politice čeká Evropskou unii řada velkých výzev v odlišné epoše, tzn. s novým americkým prezidentem a za napjatých vztahů s Ruskem. Na Česko tak budou kladeny velké nároky, co se komunikace a koordinace týče.

V česko-německých vztazích pozoruje Kai-Olaf Lang pokračování velmi pozitivní, věcné, leč mediálně nenápadné spolupráce, což údajně vyplývá taky ze snahy Berlína revitalizovat kontakty z malými a středními zeměmi Evropy. Německo prý má zájem na tom, aby Česko přehodnotilo svůj rezervovaný, ba odmítavý postoj k berlínskému Dokumentačnímu centru proti vyhánění. Jeho přepracovaná koncepce podle Langa vychází vstříc Polákům i Čechům.

Ožehavou otázkou vzájemných vztahů je německý pracovní trh, kam mají Češi i další středo- a východoevropané omezený přístup. Vedení CDU kancléřky Merkelové už schválilo záměr prodloužit v roce voleb do Spolkového sněmu přechodné období o další dva roky. Tentokrát ale Německo musí své rozhodnutí Evropské komisi patřičně zdůvodnit. A v tom vidí Kai-Olaf Lang šanci pro Českou republiku.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme