Blízcí se přišli naposledy rozloučit s Petrem Uhlem. Mezi hosty byli bývalí členové disentu
Rodina, přátelé, spolupracovníci a desítky dalších hostů se v pátek odpoledne přišli do strašnického krematoria v Praze rozloučit s novinářem, bývalým disidentem a politickým vězněm Petrem Uhlem, který se celý život angažoval při ochraně lidských práv. Zemřel 1. prosince, bylo mu 80 let. Poslední rozloučení se koná symbolicky na Den lidských práv a podle Uhlovy rodiny má být oslavou naplněného života statečného člověka.
Obřadu se zúčastní vedle rodiny jeho dávní známí z disentu i kolegové z let pozdějších.
Dorazila například Uhlova dlouholetá přítelkyně, bývalá disidentka Dana Němcová, ombudsman Stanislav Křeček, smuteční věnec zaslal prezident Miloš Zeman, ministerstvo kultury, francouzské či slovenské velvyslanectví, polský Senát a další instituce z Česka i zahraničí.
Dnes je den lidských práv a pohřeb má Petr Uhl. Hrdina, bojovník za svobodu (nikoliv proti komunismu), celoživotní hledač spravedlnosti. Čest jeho památce. Tady je vzpomínka Petra Pitharta.
novinky.cz/kultura/salon/…
10:32 – 10. 12. 2021
V úvodu mohli smuteční hosté zhlédnout na projekční ploše uvnitř obřadní síně i před krematoriem fotografie z Uhlova soukromí i veřejného života. Na Uhla v úvodu zavzpomínal evangelický kněz a chartista Tomáš Bísek, kterého s Uhlem a jeho rodinou pojilo dlouholeté přátelství.
Uhl společně se svou ženou, pozdější ombudsmankou Annou Šabatovou, patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu. Stál u zrodu Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Kvůli svému přesvědčení strávil za normalizace devět let ve vězení.
Zpráva o Šmídově smrti
Naposledy byl uvězněn ještě 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později, když už komunistický režim nedokázal čelit dění ve společnosti.
Zemřel politik, novinář a disident Petr Uhl. Bylo mu 80 let
Číst článek
Po listopadové revoluci se zapojil do práce v Občanském fóru, za které byl v roce 1990 zvolen poslancem Federálního shromáždění. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo.
V 90. letech byl členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 působil ve Straně zelených. Za sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana se stal vládním zmocněncem pro lidská práva.
Uhl se nikdy netajil svými levicovými postoji a zastával názory, které nebyly vždy populární. Jeho přátelé z dob disentu, kolegové, novináři, diplomaté i politici na něj vzpomínají jako na statečného a zásadového člověka, který své názory prosazoval bez ohledu na vládnoucí režim, následky a většinové mínění.
Uměl ale podle nich respektovat lidi s odlišnými postoji.