Rozpuštění sněmovny podle politologů posílí moc senátu a prezidenta
V případě, že politické strany skutečně naplní svá slova a odsouhlasí rozpuštění Poslanecké sněmovny, otevírá se podle politologů větší prostor pro senát a prezidenta. Horní komora by totiž převzala zákonodárnou iniciativu. Schvalovat by ale senátoři mohli jen některé zákony.
Pokud se sněmovna příští týden rozpustí, poslanci skončí a přijdou o svůj plat, který je v průměru necelých 56 tisíc korun, ale také o náhrady jako příspěvek na ošacení, dopravu nebo stravovaní. Zanikla by jim také imunita, která je dosud chránila.
Sněmovna by tak přestala existovat a všechny zákony, které by poslanci nestihli schválit, by 'spadly pod stůl'. Problém ale může nastat už se samotným rozpuštěním sněmovny. O tom sice hlasují poslanci, ale faktické rozpuštění podle ústavy musí učinit prezident Miloš Zeman, který na to nemá žádnou zákonem stanovenou lhůtu. Pokud ale prezident bude respektovat vůli poslanců a sněmovnu rozpustí, pak se musí do 60 dnů konat volby.
Rozpuštění sněmovny je možné schválit nejméně třípětinovou většinou všech poslanců, tedy 120 hlasy. Pokud by poslanci rozpuštění schválili, musel by krok ještě potvrdit prezident, na což mu zákon nestanovuje žádnou lhůtu. Do 60 dnů od rozpuštění by pak musel vyhlásit nové volby. Neodkladná „zákonná opatření“ by mohl vydávat Senát na návrh vlády, nově zvolená sněmovna by je poté musela potvrdit.
V období neexistence sněmovny přechází zákonodárná iniciativa na senát, který ovládají sociální demokraté. Horní komora by ale mohla schvalovat pouze zákonná opatření, a to ještě jen výhradně na návrh vlády.
Opatření byla musela být pouze taková, která jsou nutná. Pokud by je ale nová sněmovna po volbách nepotvrdila, pak by nemohla dál platit. Podle politologa Tomáše Lebedy by rozpuštěním sněmovny mohla nastat na politické scéně velmi paradoxní situace
„Pokud se skutečně sněmovna rozpustí, tak budeme bez nejdůležitějšího orgánu pro parlamentní režim. Nebude tedy orgán, který standardně kontroluje vládu. Vláda je ovšem současně bez důvěry, to znamená s velmi omezenou legitimitou, ovšem nikoliv omezenými pravomocemi, a tím nejsilnějším hráčem se dokonce může stát prezident. Takže očekávám, že v době, kdy bude rozpuštěná sněmovna, tandem prezident Zeman a premiér Rusnok může ještě představovat docela zajímavou politickou kreativitu,“ myslí si.
Schůze k rozpuštění sněmovny bude příští pátek, uvedla Němcová
Číst článek
Právě tuto kreativitu by podle Lebedy mohl plnit sociálně demokratický senát. Senátoři by podle ústavy ale nemohli rozhodovat o takových věcech, které se týkají změny ústavy, státního rozpočtu nebo mezinárodních smluv.