Rušení lůžek odsoudí některé duševně nemocné k bezdomovectví, bojí se lékaři

Někteří psychiatři se bojí rušení léčeben. Nelíbí se jim reforma psychiatrické péče, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

Takzvané komunity neboli plánované menší skupiny ambulantně léčených pacientů prý nebudou stačit.

Duševně nemocní pak můžou skončit na ulici nebo ve vězení. Podle psychiatra Ivana Davida z pražské léčebny v Bohnicích je třeba víc podpořit následnou neakutní péči o lidi s duševními poruchami.

„U nás jsou jen nahodile jakousi státní charitou vytvářeny skupinky lidí, které mohou o duševně nemocné pečovat. A to dokud jim nedojdou peníze či dokud se ten, kdo je dává - ať už je to ministerstvo či kraj - nerozhodne, že je bude používat k jinému účelu. Čili to není systematické financování této péče,“ vysvětluje David.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o případném zrušení některých léčeben přiblížila Lenka Jansová

Na změny prý doplatí hlavně ti nejvážněji nemocní. „Na té reformě se významně podílejí lidé, kteří se na ní dívají z ideologického hlediska,“ přemýšlí.

„Snaží se především zrušit lůžková zařízení velká, což všude v zahraničí vedlo k masivnímu bezdomovectví duševně nemocných a k jejich kriminalizaci. V tom vidím hlavní riziko,“ dodává David. Dnes na semináři v Senátu dokonce tvrdil, že může existovat snaha získat lukrativní pozemky některých ústavů.

Přípravy zřejmě váznou

Péče o pacienty mimo léčebnu ale zatím není dost připravená. Svědčí o tom třeba příběh otce syna s paranoidní schizofrenií, jednou z nejtěžších duševních nemocí. Českému rozhlasu řekl, že mu několikrát syna z léčebny propustili, a vůbec mu neřekli, co dál:

Přehrát

00:00 / 00:00

O reformě psychiatrického oboru debatovali náměstek ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Ivan David a první náměstek ministra zdravotnictví Mareka Ženíšek

„Nikdy jsem nedokázal odhadnout, co je to žít 24 hodin s duševně nemocným – teprve tehdy, až můj syn onemocněl. A v tom je řečeno všechno. U duševně nemocného není rozlišena výše náročnosti za hodinu, kterou tam budete mít, a můžete si vyzkoušet se někdy přiblížit ke schizofrenikovi a potom uvidíte, že týden s ním vydržet – týden – a takzvaně vyhoříte.“

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

Mluvit o počtu rušených lůžek je prý předčasné, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek:

„Pokud by vůbec mělo dojít k nějakému přesunu v budoucnu některých pacientů, u kterých se ukazuje, že pobyt v léčebně je pro ně nevyhovující, a naopak je pro ně lepší komunitní péče. Takže nejprve musí být tato alternativa vybudována. Teprve pak můžeme hovořit o nějakém úbytku pacientů.“

Ministerstvo také zdůrazňuje, že na změnách spolupracuje se všemi, kterých se to týká - tedy i s léčebnami. Historicky první reformu psychiatrické péče chce rozjet příští rok a dát na ni šest miliard korun z evropských fondů.

Milan Kopp, Lenka Militká, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme